Będzie spektakl z napisami po ukraińsku i kwesta

Teatr Śląski wyraża solidarność z Ukrainą.

Teatr Śląski postanowił jasno wyrazić solidarność z Ukrainą, która została zaatakowana przez Rosję. W pierwszy weekend marca jeden ze spektakli będzie grany z ukraińskimi napisami, przygotowywany jest też wieczór poświęcony Ukrainie, połączony z kwestą.

– Nie ma słów na opisanie tego, co się dzieje dziś na Ukrainie. Nie ma słów, które by dostatecznie wyraziły nasz protest wobec rosyjskiej agresji. Brakuje słów na wyrażenie współczucia dla cierpienia ludzi, którzy giną od pocisków, ukrywają się przed bombami i muszą uciekać ze swojego kraju. Dzisiaj wszyscy jesteśmy z Ukrainkami i Ukraińcami, naszymi przyjaciółmi, współpracownikami, obywatelami Ukrainy. Częścią rosyjskiej agresji na Ukrainę jest próba unieważnienia ukraińskiej kultury i państwowości – informują dyrekcja i zespół Teatru Śląskiego w Katowicach.

Występując w obronie Ukrainy, w dniach 5 i 6 marca na scenie Śląskiego zagrany będzie spektakl „Pokora" w reżyserii Roberta Talarczyka na podstawie powieści Szczepana Twardocha, z ukraińskimi napisami.

Teatr przygotowuje również czytanie zapisków, fragmentów, notatek, dialogów, monologów, słów napisanych teraz przez osoby z Ukrainy. Wydarzeniom tym będzie towarzyszyć kwesta na rzecz pomocy Ukrainie.

– To, co możemy zrobić jako teatr, to zaświadczyć, że niezależna Ukraina, ukraiński język i ukraińska kultura istnieją i są dla nas ważne – mówi Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.

Marta Odziomek
Gazeta Wyborcza - Katowice
28 lutego 2022
Portrety
Robert Talarczyk

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...