Będzie transmisja

"Dwa Teatry" dedykowane Krzysztofowi Zaleskiemu

IX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry-Sopot 2009" odbędzie się w dniach 5-7 czerwca. W konkursie zaprezentowanych zostanie 16 spektakli telewizyjnych i 15 słuchowisk radiowych.

Tegoroczny Festiwal dedykowany jest zmarłemu w 2008 r. Krzysztofowi Zaleskiemu, znakomitemu reżyserowi, aktorowi, wybitnemu twórcy radiowego i telewizyjnego teatru, dyrektorowi artystycznemu dwóch ostatnich edycji Festiwalu "Dwa Teatry".

Podczas uroczystości otwarcia Festiwalu - 5 czerwca w siedzibie Ergo Hestii w Sopocie - wręczona zostanie Wielka Nagroda IX Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.

Festiwal jest przeglądem spektakli telewizyjnych i słuchowisk radiowych, które zostały wyemitowane w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu w minionym roku.

Prezentacje konkursowe oceniać będą dwa składy jurorskie (TVP i PR) powołane przez Komitet Organizacyjny Festiwalu.

Jury telewizyjne przyzna Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2009" ufundowaną przez Prezesa Zarządu TVP S.A. dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji. Przyzna również nagrody indywidualne, m.in. za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego.

Poza konkursem odbędą się imprezy towarzyszące: spotkania z twórcami oraz gwiazdami widowisk i słuchowisk, warsztaty telewizyjne i radiowe dla dzieci, specjalne pokazy pozakonkursowe. Goście festiwalu będą mieli możliwość spotkania się m.in. ze Stanisławą Celińską, Zbigniewem Zamachowskim, Cezarym Żakiem, Marią Pakulnis, Haliną Łabonarską, Dominiką Ostałowską, Arturem Żmijewskim i Anną Dereszowską.

Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio SA są organizatorami Festiwalu. Współorganizatorami są: władze samorządowe Województwa Pomorskiego, Sopotu, Gdańska i Gdyni oraz Radio Gdańsk i TVP Gdańsk, która jest jednocześnie producentem całego przedsięwzięcia.

Honorowy patronat nad Festiwalem objęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Transmisję gali Festiwalu, podczas której zostaną ogłoszeni laureaci, można będzie obejrzeć 7 czerwca o godz. 21.00 w TVP Kultura. Retransmisję wydarzenia zaplanowano na 8 czerwca o godz. 23.00 w TVP1.
(mi)

(-)
Wirtualne Media.pl
30 maja 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...