Będzie zwiedzanie, a na finał głośne „Dziady"

Teatr Słowackiego świętuje dziś 130. urodziny.

21 października Teatr im. Juliusza Słowackiego świętuje 130. urodziny. Z tej okazji artyści zapraszają na fascynującą podróż przez historię tego wyjątkowego miejsca.

- Zawsze w jakiś sposób czcimy ten dzień, w tym roku planujemy dzień otwarty, będzie można zwiedzić teatr, odbędą się warsztaty, a wieczorem zapraszamy na jubileuszowy spektakl, po którym wypijemy toast za pomyślność sztuki i teatru. Będzie też urodzinowy tort - zapowiada Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru Słowackiego. - Ale prawdziwa urodzinowa feta odbędzie się 17 grudnia. Dzięki prezentowi, jak sprawił Teatrowi samorząd województwa małopolskiego, prezydent miasta, sponsorzy i donatorzy w teatrze zawiśnie nowa kurtyna poświęcona kobietom tego miasta wykonana przez Małgorzatę Markiewicz.

Korowód znanych i ważnych postaci kobiecych otworzy legendarna Wanda. Dwudzielną, ręcznie tkaną kurtynę po raz pierwszy zaprojektowała kobieta. Dwie inne, które można zobaczyć dziś są dziełami Henryka Siemiradzkiego i Stanisława Wyspiańskiego.

W sobotę świętowanie 130. urodzin rozpocznie się o godz. 11.00 w westybulu Teatru, gdzie Lidia Bogaczówna opowie historię sceny w fascynujących anegdotach. Aktorka - podobnie jak miało to miejsce 130 lat temu - odczyta „Prolog" Adama Asnyka. Potem wszyscy udadzą się na Dużą Scenę, gdzie odbędzie się dyskusja z udziałem teatrologów i historyków teatru: Jana Michalika, Doroty Jarząbek-Wasyl, Dariusza Kosińskiego, Diany Poskuty-Włodek.

O godz. 12.45 na Dużej Scenie zaplanowano projekcję Filmu pt. „Strójcie mi strójcie narodową scenę" Marii Guzy. Wieczorem w ramach jubileuszu odbędzie się spektakl „Dziadów" w reżyserii Mai Kleczewskiej. W roli Senatora wystąpi Krzysztof Głuchowski.

Jedna z najbardziej zasłużonych scen teatralnych w Polsce - otwarta została 21 października 1893 roku. Przez pierwsze lata teatr funkcjonował jako Teatr Miejski, a od 16 października 1909 nosi imię Juliusza Słowackiego.

130. urodziny Teatru odbywają się w cieniu konkursu na dyrektora teatru i trwającej od blisko dwóch lat procedury odwołania Krzysztofa Głu-chowskiego ze stanowiska. Do końca października ma zostać wyłoniona osoba, która po-kieruje teatrem od września przyszłego roku.

Anna Piątkowska
Dziennik Polski
21 października 2023

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia