Belgijski spektakl po raz pierwszy w Polsce

„Le Pont” w Teatrze Małym

Połączenie komedii z dramatem? Podejmowanie życiowych dylematów z lekkością i odrobiną humoru? Spojrzenie na problemy z przymrużeniem oka? Tak! Wszystkie te elementy znajdziemy w tragikomedii Laurenta Van Wettera. „Le Pont”, czyli „Most” będzie można obejrzeć już w najbliższą środę, 12 marca. Na gościnny występ belgijskich aktorów zaprasza Teatr Mały w Manufakturze.

„Le Pont" - dramat Laurenta Van Wettera, powstał w 2000 roku. W Polsce po raz pierwszy zagości na scenie Teatru Małego w Manufakturze. Wszyscy miłośnicy czarnego humoru będą mogli obejrzeć spektakl w oryginalnej wersji językowej, z udziałem dwóch belgijskich aktorów – Gillesa Ponceleta oraz Raphaëla Budke. Tragikomedia opowiada historię dwóch mężczyzn, którzy poznają się przypadkowo na moście. Oboje są tam w tym samym celu – chcą skończyć ze swoim życiem. Jak się okazuje, tylko to ich łączy. Jeden jest bogaty, drugi - biedny. Pierwszy jest szefem nadzorującym pracę wielkiej firmy, drugi to związkowiec, który aktywnie działa na rzecz walki o prawa pracowników.
Ich spotkanie zapewni wiele zaskakujących zwrotów akcji, które ułożą się w zaskakujący finał.

Laurent Van Wetter to belgijski dramaturg i aktor. Ponad dwudziestoletnia kariera zaowocowała rolami w blisko czterdziestu spektaklach. Jego kreacje aktorskie można zobaczyć również na srebrnym ekranie. Autor od wielu lat współpracuje z DramEducation, organizacją zajmującą się promocją współczesnego teatru francuskojęzycznego. Dotychczas w Polsce ukazała się sztuka „Wychowajmy ich!" nakładem wydawnictwa DramEdition. Laurent Van Wetter eksperymentuje z wieloma środkami wyrazu - od 2006 roku angażuje się w projekty dramaturgiczne dla spektakli teatrów tańca oraz
w inicjatywy związane z fotografią. W 2010 roku założył on stowarzyszenie HUMAN R, którego celem jest upowszechnianie wartości humanistycznych właśnie przez działalność artystyczną.

W ramach gościnnego spektaklu Teatr Mały przygotował nie lada gratkę dla miłośników belgijskiego teatru. Po przedstawieniu będzie można wziąć udział w spotkaniu z autorem „Le Pont". Będzie to okazja do rozmowy o jego pracy artystycznej, inspiracjach oraz nowych projektach, nad którymi pracuje. Spektakl w oryginale, z polskimi napisami, wystawiony będzie w najbliższą środę - 12 marca, o godzinie 18:30.

 

(-)
Materiał Teatru
8 marca 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...