Benefis Danuty Doleckiej

jubileusz 30-lecia pracy artystycznej

Danuta Dolecka, aktorka Teatr Powszechnego obchodzi jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji dziś (piątek 10 września) o godz. 19.00 na scenie kameralnej radomskiego Teatru odbędzie się uroczysty benefis Artystki, na który najserdeczniej Państwa zapraszamy

Danuta Dolecka jest absolwentką PWST we Wrocławiu. Niemal całe swoje zawodowe życie związana z radomskim teatrem (wcześniej w latach 1980-1982 pracowała w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego).

W ciągu 30 lat pracy w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego wystąpiła w ponad 80 przedstawieniach. Należy do najciekawszych aktorek w historii tej sceny. Ma w dorobku artystycznym szereg bardzo różnorodnych, świetnie ocenianych kreacji - od Maryny w "Horsztyńskim" J. Słowackiego, Estery w "Sztukmistrzu z Lublina" I.B. Singera, Panny Młodej w "Weselu" S. Wyspiańskiego, Hanki w "Moralności pani Dulskiej" G. Zapolskiej, Goneryli w "Królu Learze" W. Shakespeare\'a, poprzez Eleonorę w "Tangu" S. Mrożka, Podstolinę w "Zemście" A. Fredry, Mecenasową w "Tancerzu mecenasa Kraykowskiego" W. Gombrowicza czy tytułową Dulską w "Moralności pani Dulskiej" G. Zapolskiej, po Kubusia Puchatka w "Kubusiowym bajaniu" wg A.A. Milne\'a i Panią Medlock w "Tajemniczym ogrodzie" F. H. Burnett. Współpracowała m.in. z takimi reżyserami, jak: Katarzyna Deszcz, Cezary Domagała, Monika Powalisz, Zygmunt Wojdan, Krzysztof Warlikowski.

Prowadziła również - z wielkimi sukcesami - warsztaty teatralne dla młodzieży i brała udział w czytaniach dramatów współczesnych w ramach festiwali Tydzień Sztuk Odważnych.

Danuta Dolecka jest autorką wydanej w 2007 r. książki pt. "Zygmunt Wojdan", poświęconej życiu i twórczości pierwszego dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu.

Niezwykle ceniona, od lat cieszy się niekwestionowanym szacunkiem kolegów, uznaniem krytyków i sympatią publiczności. Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. W 2008 r. została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

Po wejściówki na benefis zapraszamy do Biura Obsługi Widzów.

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc - telefonicznie lub e-mailowo:

tel. 048 384 53 22 begin_of_the_skype_highlighting              048 384 53 22      end_of_the_skype_highlighting, sms: 604 56 64 06, e-mail: bilety@teatr.radom.pl

(-)
Materiały Teatru
10 września 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...