Bez przeszłości, bez historii

"Mrowisko: z życia dobrej służącej" - reż. Wiktor Rubin - Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie

Słynny duet Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin powraca do Teatru Fredry, by w kolejnej premierze jeszcze raz zająć się tematyką kobiecą. Tym razem tematem spektaklu będzie problem podległości kobiet, wyznaczania im ról w społeczeństwie.

O czym myśli służąca przy froterowaniu parkietów? O czym marzy w wieczór przed wychodnym? Czego oczekuje od pracodawców? Jak uczy się przywiązania do zupełnie obcej rodziny, z którą nieraz spędza całe lata?

Świat widziany z punktu widzenia służących jest niemal nieobecny w polskiej literaturze. Nawet jeśli panny służące gdzieniegdzie niemo przemykają przez karty powieści, to głównie jako tło lub pretekst do ukazania ważniejszych spraw głównych bohaterów. Służące są najczęściej bezimienne, bez charakterystyki, bez przeszłości, bez historii do opowiedzenia. To ręce do rozpalania w piecach, przynoszenia węgla, prania bielizny, polerowania obuwia.

Z anonimowości może je wyciągnąć tylko opis znanego pracodawcy, albo notka z policyjnych kronik. Z imienia i nazwisko pojawiały się najczęściej wtedy, kiedy popełniły samobójstwo lub przestępstwo.

Spektakl bierze udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Justyna Ucińska
Teatr A. Fredry w Gnieźnie
25 lutego 2022

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia