Bezpieczne schronienie może być pułapką

"Hotel Kijów" - reż. Judyta Berłowska - Teatr BARAKAH w Krakowie

7 lutego w Teatrze Barakah premiera "Hotelu Kijów", spektaklu studentów i absolwentów krakowskiej PWST w reżyserii Judyty Berłowskiej.

"Protestsong" to tekst, który powstał w ramach zajęć z dramaturgii z prof. Olgą Katafiasz. Tekst jest kompilacją fragmentów współczesnych ukraińskich powieści i esejów ("Moscoviady" i "Diabeł tkwi w serze" J.Andruchowycza, "Niezwykłych" i "Z tego można by zrobić kilka opowieści" T.Prochaśki, "Depeche Mode" S.Żadana oraz "Siomgi" S.Andruchowycz). Wątki z powieści zaadaptowano w historię o ukraińskich twórcach, którzy zaproszeni do hotelu - domu pracy twórczej w podziemiach Kijowa przez tajemniczego mecenasa, muszą zmierzyć się z tym, co oznacza wolność i potrzeba tworzenia. W podziemnym hotelu są bezpieczni, oddzieleni od tego, co dzieje się aktualnie na Ukrainie (sytuacja zaczyna się zimą, w okolicach wydarzeń na Majdanie). Jednak to bezpieczne schronienie może oznaczać pułapkę - próbę przejęcia kontroli nad ich twórczością. Jest to zarówno wypowiedź na temat tego, co dzieje się obecnie na Ukrainie, jak i uniwersalna opowieść o konieczności wypowiadania własnej opinii niezależnie od warunków.

Na początku października, w ramach egzaminu z dramaturgii odbyło się w Teatrze BARAKAH czytanie tekstu "Protestsong". Dzięki temu okazało się, że jest to bardzo dobry materiał na spektakl. Na Forum Młodej Reżyserii Judyta Berłowska otrzymała główną nagrodę za spektakl "Bez ojcowizny", dzięki czemu zespół mógł rozpocząć pracę nad spektaklem w Teatrze Barakah. Projekt cieszy się dużym wsparciem ukraińskich autorów, tłumaczy oraz pedagogów PWST Kraków.

(-)
Materiał Teatru
30 stycznia 2015

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia