Bezpłatny pokaz włoskiego Teatru Era

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Włoski reżyser Roberto Bacci w ramach II Sezonu Mistrzów „Świat miejscem prawdy” zaprezentuje w Instytucie Grotowskiego bezpłatny pokaz.

Od 23 do 25 października w Studiu Na Grobli odbędzie się pokaz studyjny „W świetle. Wariacje" włoskiego Teatru Era w reżyserii Roberta Bacciego, który zaprasza widzów do przyjrzenia się intrygującej grze. Dwie pary niewidomych przybywają do miejsca, w którym toczy się gra o możliwość odzyskania wzroku. Pierwsza para to mąż i żona. Podczas gry ujawni się między nimi dramatyczny konflikt. Druga para to bracia: starszy, gotów jest złożyć młodszego w ofierze, by odzyskać wzrok. Aby wygrać, należy przejść siedem prób: rywalizacji, zdrady, okrucieństwa, pogardy, przemocy, krętactwa, strachu przed śmiercią. Grą kieruje krupier, a zasady opisane są w książce zatytułowanej „W świetle".

Na ten pokaz wstęp jest wolny. 23 października pokaz odbędzie się o godz. 21:00, w pozostałe dni o 19:00. Prezentacja w języku włoskim z polskimi napisami. Wstęp jest wolny, wymagana rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320. Organizatorzy proszą o odbiór wejściówek w Sekretariacie (Przejście Żelaźnicze) najpóźniej dzień przed pokazem.

Roberto Bacci (1949) ukończył studia na Uniwersytecie w Pizie. Jego praca magisterska „Teatr i alchemia" (1972) poświęcona została spektaklowi Odin Teatret „Dom mego ojca" w reżyserii Eugenia Barby. W 1974 roku założył w Pontederze Centro per la Sperimentazione e la Ricerca Teatrale (od 1999 roku Fondazione Pontedera Teatro). Od początku istnienia ośrodka jest jego dyrektorem artystycznym. Ośrodek organizuje liczne projekty teatralne we Włoszech i za granicą, w ramach których nawiązał kontakty m.in. z Jerzym Grotowskmi, Eugeniem Barbą, Peterem Brookiem, Anatolijem Wasiljewem, Raúlem Ruizem, Julianem Beckiem i Judith Maliną oraz Sanjuktą Panigrahi.
W latach 1978–1987 był dyrektorem artystycznym siedmiu edycji Festival Internazionale di Teatro di Santarcangelo di Romagna, a w latach 1990–1998 festiwali Internazionale Volterra Teatro i Festival Passaggio a Pontedera (od 2000 roku Generazioni). Od 2002 roku jest dyrektorem artystycznym nurtu teatralnego festiwalu Fabbrica Europa we Florencji, a od 2012 roku festiwalu Collinarea w Lari.
Od 1976 roku wyreżyserował, najpierw z zespołem Piccolo Teatro di Pontedera, a następnie z Compagnia Laboratorio di Pontedera, wiele spektakli prezentowanych we Włoszech, w Europie, w Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Na zaproszenie Ośrodka Grotowskiego we Wrocławiu i Akademii Teatralnej w Warszawie Bacci prezentował „Ryk osła", oparty na motywach „Idioty" Fiodora Dostojewskiego. Widzowie w Polsce zobaczyć mogli także: „Obłomowa" wg Gonczarowa, „Czekając na Godota" wg Becketta oraz spektakl „Hamlet. Cisza z ciała".
W 2008 roku w Pontederze rozpoczął działalność prowadzony przez Bacciego Teatr Era (Teatro Era), stanowiący nową siedzibę Fondazione Pontedera Teatro.

„W świetle. Wariacje" to trzecia już prezentacja w ramach II Sezonu Mistrzów „Świat miejscem prawdy", podczas którego można zobaczyć 8 spektakli oraz 3 pokazy filmowe. W programie m.in. spektakle w reżyserii Roberta Bacciego, Lecha Raczaka i Theodorosa Terzopoulosa. II Sezon Mistrzów potrwa do grudnia 2015.

(-)
Materiał Instytutu Grotowskiego
20 października 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia