Białostocka premiera

„Madagaskar" – reż. Gosia Dębska – Teatr PAPAHEMA i Teatr Żydowski w Warszawie

Teatr PAPAHEMA i Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie serdecznie zapraszają na białostocką premierę spektaklu „Madagaskar".

Przedstawienie powstało na podstawie tekstu Magdaleny Drab, a jego reżyserką jest debiutantka, studentka V roku reżyserii w białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, znana podlaskiej publiczności z autorstwa spektaklu „Będzie znak". Warszawska premiera „Madagaskaru", która odbyła się 4 listopada na scenie kameralnej Teatru Żydowskiego, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności i krytyki:

„Madagaskar" w Teatrze Żydowskim to lektura obowiązkowa. Zdarzenie sceniczne w błyskotliwy i inteligentny sposób zestawiające ciężar przeszłości z teraźniejszością, żonglujące cytatami kulturowymi i tropami literackimi.
Krystyna Gucewicz

Mądry, przenikliwy spektakl opowiadający o sprawach skomplikowanych w zaskakujący sposób. Majsterska robota.
Tomasz Miłkowski

Z tej pełnej groteski przypowieści o tożsamości Dębska zrobiła barwny spektakl wypełniony po brzegi atrakcjami.
Przemek Gulda

Białostockie pokazy premierowe odbędą się 11 grudnia (sobota) o godz. 19:00 oraz 12 grudnia (niedziela) o godz. 17:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury mieszczącym się na kampusie Unwersytetu w Białymstoku, przy ul. Ciołkowskiego 1N. Wstęp na spektakle jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja wejściówek. Jedna osoba może zarezerwować jedno miejsce, przesyłając swoje imię i nazwisko na adres: rezerwacje@uwb.edu.pl (wpisując „Madagaskar" w tytule maila i podając w jego treści wybrany termin). Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia.

Madagaskar – egzotyczna wyspa u wybrzeży Afryki. Niespełniony sen Polaków o kolonialnym imperium. Francja była niegdyś gotowa odstąpić Polsce swoją kolonię, pod warunkiem, że Polska wyśle tam wszystkich Żydów z Europy. Oferta na tyle kusząca, że nawet rozpoczęto przygotowania... Jednak był już rok 1936, marzenia o koloniach szybko się rozwiały i – pomimo chwytliwego hasła: „Żydzi na Madagaskar" – plan nigdy nie doszedł do skutku. Madagaskar to w spektaklu wyimaginowane zaświaty – dla tych, z którymi nie wiemy, co począć. To przestrzeń zsyłki dla dusz o niewiadomym pochodzeniu, zawiłej przeszłości czy podejrzanych rysach. Nie ma dla nich miejsca w piekle, w nicości, w niebie. Zamknięci w tropikalnej poczekalni, zesłani na wyspę, wciąż czekają. Spotkamy tam Stanisława Lema, Helenę Rubinstein, Juliana Tuwima, Helenę Deutsch, Samuela Goldwyna, Ludwika Zamenhofa. I wielu innych... Czuwa nad nimi żydowska pramatka, Ewa z początku, z czasu, gdy jeszcze nie istniała wieża Babel. Nasi rozbitkowie w absurdalny, niekiedy groteskowy sposób walczą o przetrwanie, próbując uciec z wyspy. Ale czy z Madagaskaru można uciec? Czy pozwolisz im uciec? A może to ty ich tam...?

tekst | Magdalena Drab
reżyseria | Gosia Dębska
scenografia | Ľudmila Bubánová
muzyka | Ignacy Zalewski
ruch sceniczny | Agnieszka Konopka
multimedia | Maria Porzyc / Tomasz Jóźwin
reżyseria światła | Maciej Iwańczyk

obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Piotr Sierecki, Mateusz Trzmiel, Marek Węglarski
ze specjalnym udziałem Gołdy Tencer i Krystyny Czubówny

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2021" oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Partnerem spektaklu jest Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku.

Patroni medialni: Radio Nowy Świat, TVP Kultura

Spektaklowi towarzyszą działania dotyczące realizacji programu edukacyjnego. Projekt zakłada nawiązanie stałej współpracy z nauczycielami oraz uczniami stołecznych i białostockich liceów.

Patron honorowy programu edukacyjnego: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Helena Radzikowska
Materiał organizatora
4 grudnia 2021
Portrety
Gosia Dębska

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...