Białystok przyjazny lalkarstwu

Stowarzyszenie Miast Przyjaznych Lalkarstwu - Białostocki Teatr Lalek

Miasta z dwunastu państw z całego świata będą tworzyły organizację skupiającą ośrodki przyjazne lalkarstwu. Polskę reprezentuje Białystok i nasz teatr lalek. To świetna okazja do promocji miasta. By podpisać umowę, do francuskiego Charleville-Mezieres pojechała delegacja z białostockiego magistratu.

Inicjatorem Stowarzyszenia Miast Przyjaznych Lalkarstwu jest Claudine Ledoux – mer francuskiego miasta Charleville-Mezieres. Działa tam jeden z najważniejszych na świecie teatrów i festiwali lalkarskich.

W ten weekend Agnieszka Marciszewska, odpowiedzialna w urzędzie miejskim za kontakty zagraniczne i Krzysztof Karpieszuk, sekretarz miasta podpisują we Francji umowę założycielską.

– Stowarzyszenie jest unią miast, a nie teatrów lalek czy artystów. Sztuka lalkarska jest tu wspólnym mianownikiem, punktem wyjścia, który umożliwi spotkania w szerokim, światowym gronie – mówi Urszula Sienkiewicz z urzędu miejskiego. – Unia będzie powiązana z innymi organizacjami międzynarodowymi, takimi jak UNESCO czy Międzynarodowe Stowarzyszenie Lalkarzy UNIMA. Dla miasta będzie to też okazja do jeszcze szerszej promocji oraz zaistnienia w świecie nie tylko jako coraz bardziej znane zagłębie lalkarskie, ale znacznie szerzej – jako miasto.

Fakt, że Białystok jest jedynym polskim miastem-założycielem unii jest efektem wieloletnich kontaktów teatralnych Marka Waszkiela – dyrektora Białostockiego Teatru Lalek. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbyło się już rok temu. Obecni byli na nim dyrektor teatru i sekretarz miasta.

– Środowisko lalkarskie, mimo że jest małe, otwiera pewną perspektywę dla spotkań i porozumień nie tylko kulturalnych, ale też np. biznesowych – mówił Marek Waszkiel.

Obecnie szef teatru przebywa w Moskwie. Na Placu Czerwonym otwiera wystawę "BTL: jeden teatr wiele oblicz”, która powstała w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie Miast Przyjaznych Lalkarstwu, poza Białymstokiem, tworzą: Charleville-Mezieres (Francja), Ida (Japonia), Liberec, Pilzno (Czechy), Osijek (Chorwacja), Ségou (Mali), Segowia, Tolosa (Hiszpania), Petersburg, Ekaterynburg (Rosja), Gandawa (Belgia).

Anna Kopeć
Kurier Poranny
27 września 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...