Białystok stolicą lalkarstwa
To piąta edycja odbywającej się w Białymstoku imprezy.Spektaklem „Dracula - sen Lucy" grupy Plexus Polaire z Francji rozpoczął się w czwartek (16.06) Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek".
Ruszył Festiwal Teatrów Lalek Dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek"
Spektaklem „Dracula - sen Lucy" grupy Plexus Polaire z Francji rozpoczął się w czwartek (16.06) Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek". To piąta edycja odbywającej się w Białymstoku imprezy.
– Festiwal rośnie wraz z nami od 10 lat. Mam nadzieję, że dostarcza wszystkim Państwu pozytywnych teatralnych wrażeń – mówił podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek, który jest organizatorem wydarzenia.
„Metamorfozy Lalek" to festiwal teatralny prezentujący profesjonalnych twórców teatralnych. W Białymstoku rozpoczęła się jego piąta edycja (impreza odbywa się co dwa lata). Ideą festiwalu jest przełamywanie stereotypów dotyczących postrzegania teatru lalkowego jako teatru dla dzieci poprzez prezentację najwartościowszych zjawisk, oryginalnych środków ekspresji artystycznej oraz trendów we współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych.
Białystok stolicą lalkarstwa
– Ten festiwal jest szczególny, bo pierwszy po pandemii. Możemy się spotkać w normalnych warunkach. Jest szczególny też dlatego, bo odbywa się w kontekście jubileuszu 70-lecia Białostockiego Teatru Lalek. W związku z tym będzie również przeglądem ostatnich spektakli naszego Teatru, prócz tych zaproszonych z Polski i ze świata. Festiwal jest imprezą kluczową Miasta Białystok – podkreślał dyrektor BTL.
Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki zaznaczył:
– Festiwal inauguruje Dni Miasta Białegostoku i jest ich niezwykle ważną częścią. Jest wydarzeniem o charakterze międzynarodowym pokazującym, jak ważną rolę odgrywa sztuka lalkarska. To sztuka, która kiedyś odbierana była jako sztuka skierowana dla najmłodszych. Dzięki wysiłkowi dyrektora BTL, fantastycznego zespołu, który tworzy ten teatr możemy zobaczyć, że lalkarstwo jest skierowane też do osób dorosłych. To wydarzenie pokazuje, że stolica sztuki lalkarskiej nie tylko w Polsce, ale i w Europie jest właśnie tu, w Białymstoku i nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów. Centrum sztuki lalkarskiej to nasze miasto.
Sala im. prof. Krzysztofa Rau
Uderzenie w gong obwieściło oficjalne otwarcie Festiwalu. Na uczestników imprezy czekała jeszcze jedna niespodzianka. Sala główna Białostockiego Teatru Lalek została nazwana imieniem profesora Krzysztofa Rau, który zmarł w grudniu 2022 roku.
– Ta sytuacja jest o tyle symboliczna, że pan profesor tę salę zbudował. Była to pierwsza sala dla teatru lalkowego zbudowana po II wojnie światowej od fundamentów. Niech ten gest będzie symbolicznym upamiętnieniem wielkiej osoby, która lalkarstwo w Białymstoku stworzyła – przypomniał Jacek Malinowski.
„Dracula – sen Lucy" – plastyczny majstersztyk
Festiwal otworzył spektakl „Dracula - sen Lucy" francuskiej grupy Plexus Polaire. Ta wizualna adaptacja słynnego mitu o Draculi. Reżyser Yngvild Aspeli swobodnie czerpie inspirację z historii Brama Stokera, koncentrując się na kobietach. Spektaklu skupia się na doświadczeniu bohaterki Lucy i walce z wewnętrznym demonem, jakim jest Dracula.
Plastycznie to przedstawienie to majstersztyk. Lalki wielkości postaci ludzkich, przenikanie się żywego planu z lalkarskim, animacja sporych rozmiarów lalki Draculi – artyści potrafili stworzyć przedstawienie, które zaskakuje. Ma też niesamowity klimat udzielający się widzom. Spektakl ma momenty, kiedy można czuć się przerażonym, ale też momenty luźniejsze, wręcz nawet zabawne. Przez całą opowieść Lucy próbuje uwolnić się od prześladowcy, który czyha na nią wszędzie i o każdej porze dnia i nocy. Dominuje nad nią i uzależnił ją od swojej niszczycielskiej siły. Z drugiej strony kobieta ulega jego uwodzicielskiemu urokowi, na swój sposób go pragnie i do niego dąży. Sceny na łóżku, z opętaną Lucy przypominają film „Egzorcysta", z kolei we fragmentach z dziećmi można doszukać się „Dziecka Rosemary".
Oniryczność, hipnotyczna muzyka, multiplikacja postaci (Lucy, Dracula) – wszystko to sprawia, że obcujemy z teatrem, który nie jest obojętny. Razem z aktorami widzowie wyruszają w intymną podróż.
„Metamorfozy Lalek" – co jeszcze przed nami?
Przed nami kolejne dni Festiwalu wypełnione znakomitymi wydarzeniami artystycznymi. W tym roku do Białegostoku przyjadą artyści z Francji, Izraela, Litwy, Holandii, Czech, Hiszpanii i oczywiście Polski. W niedzielę (18.06) Białostocki Teatr Lalek będzie świętować jubileusz 70-lecia. W programie jest m.in. otwarcie Alei Lalkarzy im. Piotra Sawickiego, wernisaż wystawy „U źródeł", jubileuszowa gala i koncert „Dajemy jazzu na siedemdziesiątkę".
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek" potrwa do 24 czerwca. „Dziennik Teatralny" jest patronem medialnym wydarzenia.
Program: http://www.dziennikteatralny.pl/artykuly/program-317.html