Bike Bands Opening – to już dziś!

27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta

Odliczamy godziny do wielkiego, radosnego otwarcia Malta Festival Poznań 2017! Bike Bands Opening to autorski projekt Łukasza L.U.C Rostkowskiego, jednego najbardziej znanych raperów beatboxerów w Polsce i laureata Paszportu „Polityki". Stu muzyków – członków orkiestr: Romskiej, ze Słupcy, z Koła, Tzigunz Fanfara Avantura i Rebel Babel przejedzie ulicami miasta na specjalnych rowerowych platformach.

W muzycznej paradzie może wziąć udział każdy, nawet jeśli nie posiada własnego roweru. Do akcji włączył się Nextbike – Poznański Rower Miejski, który bezpłatnie udostępni wieczorem (g. 17-22) rowery w całym Poznaniu. Wystarczy zarejestrować się w systemie Nextbike.

Trasa przejazdu liczy ponad 6 kilometrów (zobacz mapkę) i zakończy się koncertem na placu Wolności z udziałem wszystkich orkiestr oraz solistów, Bisza i Bovskiej. Czekamy na Ciebie na placu Adama Mickiewicza o godzinie 19.00! Wstęp wolny.

Widok z Platformy Bałkany

„Nie ma takiego obrazu, takiego kolażu, który by wyczerpał sprawę, był wystarczająco obszerny, obiektywny, stabilny, jednoznaczny i sprawiedliwy. Podczas Malta Festival Poznań 2017 zamiast do fotograficznej ciemni, w której wywołujemy już zrobione, gotowe zdjęcia, zapraszamy na mobilną platformę – Platformę Bałkany" – zapowiadają tegoroczny Idiom Dorota Semenowicz i Kasia Tórz w tekście programowym.

Oliver Frljić w Turbofolku konfrontuje widzów z realnym związkiem estetyki z polityką w kontekście historii wojny na Bałkanach w latach 90. Spektakl anonimowych twórców The Republic of Slovenia opowiada o faktach z historii Słowenii, którymi trudno się szczycić. Dzięki Milicy Tomić poznamy losy afgańskich żołnierzy przetrzymywanych w Kontenerze i proces wymazywania pamięci o obozie koncentracyjnym w Omarsce. Jeśli uważasz, że jesteś osobą wolną od kulturowych uprzedzeń i ksenofobicznych nawyków przejdź test w Chauvinism Scanner. 20-minutowa wizyta w namiocie ekspertów sprawi, że zweryfikujesz swoje poglądy. Do refleksji nad różnicą między tożsamością a identyfikacją, tym, co prywatne a tym, co publiczne skłoni nas kolektyw Janez Janša, złożony z artystów, którzy przyjęli imię i nazwisko skompromitowanego prawicowego słoweńskiego polityka. Filmowe interpretacje bałkańskiej rzeczywistości przedstawią nam również wybitni przedstawiciele Jugosłowiańskiej Czarnej Fali: Želimir Žilnik, Dušan Makavejev, Aleksander Petrović i Živojin Pavlović.

Generator Malta – wytęż słuch i wzrok

Pierwszym dźwiękiem, jaki usłyszymy na tegorocznym festiwalu będzie Głos bez paszportu, złożony z doświadczeń migrantów. Chwilę później na murze, który stanął na placu Wolności, rozpoczniemy Komiksowe Neg(ocj)acje. Codzienne rozmowy na placu Wolności zainauguruje spotkanie Przemysława Czaplińskiego z Adamem Michnikiem wokół książki Ksiądz pana wini, pan księdza, a nam prostym zewsząd nędza. Czyli rozmowy między Panem, Wójtem i Plebanem ciąg dalszy. Zanim wsiądziemy na rowery i przejedziemy przez miasto w muzyczno-rowerowej paradzie, Tomasz Machciński, Człowiek Tysiąca Twarzy, otworzy na placu Adama Mickiewicza swoją wystawę Święci Zawszańcy. Zobaczymy wycinek dzieła życia artysty, który od pół wieku wciela się w znane postaci z historii, literatury, polityki i kultury. Pierwszy dzień festiwalu to premierowe spektakle w ramach Poznania na Malcie. Teatr Porywacze Ciał pokaże Humanicanę, Scena Robocza - Come true Michała Stankiewicza, a Stary Browar Nowy Taniec - Projekt Yanka Rudzka: Zaczyn.

(-)
Materiał organizatora
16 czerwca 2017

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia