Bilet za 300 groszy

W najbliższą sobotę Dzień Teatru Publicznego

Już w najbliższą sobotę (12 maja) po raz czwarty obchodzony będzie w Polsce Dzień Teatru Publicznego. Z tej okazji, jak co roku, w kilkudziesięciu miastach będzie można kupić bilet do teatru za grosze - dokładnie za 300 groszy (3 zł).

Skąd ta cena? - Jest symboliczna i znacząca. Ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej udowodnili właśnie, że teatr po prostu się opłaca - tłumaczą organizatorzy.

Dzień Teatru Publicznego obchodzony jest od 2015 roku. W tegoroczną akcję "Bilet do teatru za 300 groszy" zaangażowało się rekordowe 100 publicznych scen z 39 polskich miast. Sprzedaż biletów - prowadzona jak co roku tylko w kasach teatrów - rozpocznie się 12 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień - aż do 19 maja.

O tym, że w teatrze "grosze grają rolę" przypominać będzie symboliczna cena biletu. 300 groszy to znacząca kwota, ponieważ tegoroczne święto publicznych scen obchodzone będzie właśnie pod znakiem ekonomii. Cena biletu nawiązuje do wyników badania, które przeprowadzili dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ekonomiści Szkoły Głównej Handlowej.

- Za pomocą policzenia efektów bezpośrednich oddziaływania ekonomicznego stale działającej instytucji artystycznej, udowodnione zostało niezbicie, że teatr publiczny się opłaca. Jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr działa. To bardzo ważna wiadomość dla organizatorów i wszelkich gremiów podejmujących decyzję o finansowaniu teatrów publicznych - tłumaczy Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępne są na specjalnej stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl.

Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta publicznych scen będzie, podobnie jak było to w latach ubiegłych, zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu "Spacerowników teatralnych". Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast (więcej na www.spacerownikteatralny.pl).

___

"Bilet do teatru za 300 groszy" jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizowaną i koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
11 maja 2018

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia