Biogramy

"Pięciu Nieudanych" - reż. Honorata Mierzejewska-Mikosza - Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach

Przedstawienie wyreżyserowała Honorata Mierzejewska- Mikosza, która wspólnie z Anną Andraką, autorką tekstu, stworzyła też jego scenariusz. Za scenografię odpowiada Mária Bačová, za muzykę - Anna Stela, a ruch sceniczny - Tomasz Graczyk.

BIOGRAMY
twórców spektaklu „Pięciu Nieudanych"

ANNA ANDRAKA
Urodzona w 1984 roku w Białymstoku, absolwentka politologii na Collegium Civitas w Warszawie. Copywriterka, autorka, zawodowo związana z reklamą, mediami i teatrem. W zakresie promocji i PR pracowała dla agencji reklamowych, czołowych polskich i międzynarodowych marek, a także dla wielu organizacji, instytucji i przedsięwzięć z obszaru kultury. Finalistka konkursu dramaturgicznego „Demokracja nie tylko dla dorosłych", w którym wyróżniono jej sztukę „Wolf". Autorka tekstów do spektakli dla dzieci „Straszka pospolita" Grupy Coincidentia oraz „Dwie wyspy" w reżyserii Darii Kopiec (Teatr Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach). Spoty filmowe i kampanie społeczne, które współtworzyła, były kilkukrotnie nagradzane przez prestiżowy Klub Twórców Reklamy. Stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku 2018.

HONORATA MIERZEJEWSKA - MIKOSZA
Urodzona w 1981 r. Jest jedną z założycielek Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy. Interesuje się teatrem inicjacyjnym. Jako jedna z pierwszych tworzyła w Polsce spektakle dla najnajmłodszych („W szufladzie", „Od ucha do ucha", „Pokolorowanki"). Pomysłodawczyni i współorganizatorka Kulturalnej Akademii Bobasa w Białymstoku - imprezy skierowanej do rodziców z dziećmi w wieku 0-3 lata, ukazującej możliwości uczestnictwa w kulturze niemowlaków. Organizator i opiekun merytoryczny wydarzeń społeczno - kulturalnych w Katowicach „Miasto bez ogródek". W roku 2016/2017 brała udział w programie badawczym Archiwum Dormana organizowanym przez Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Lauretka wielu nagród. Od 2009 roku aktorka Olsztyńskiego Teatru Lalek w Olsztynie.

MÁRIA BAČOVÁ
Scenografka pochodząca ze Słowacji. Ukończyła studia Scenografie i konstrukcje dla lalek na Akademii Sztuk muzycznych i scenicznych (The Akademy of muzik and performing arts) w Bratysławie (2018). Już podczas studiów współpracowała przy różnych profesjonalnych lub amatorskich przedstawieniach teatralnych. Jest częścią grupy teatralnej Divadlo Veteš, w ramach której wykonała dwie produkcje w profesjonalnych teatrach lalkowych na Słowacji. Współpracuje z Centrom detskej literatúry, čítania a SK IBBY, w ramach którego stworzyła interaktywną wystawę. Współpracowała z Teatrami Lalka i Guliwer w Warszawie. Oprócz scenografii poświęca niewiele uwagi grafice, podróżom i czytaniu książek.

ANNA STELA
Aktorka, kompozytorka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie im. L. Solskiego. Jako aktorka i autorka muzyki teatralnej współpracowała z licznymi teatrami w Polsce. Dwukrotna Stypendystka Miasta Krakowa (2009, 2011). W 2015 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska". Laureatka m.in. Międzynarodowego Festiwalu Wokalnego Szkół Teatralnych w Petersburgu (2008), XVII Festiwalu Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu (2017) – za muzykę do spektaklu „Ku Klux Klan - Tu mieszka miłość" w reż. Macieja Podstawnego; XXVIII Opolskiego Festiwalu Teatru Lalek (2017) za rolę Kławdii Chauchat w spektaklu „Czarodziejska Góra" w reż. Hendrika Mannesa; Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka" w Łomży za muzykę do spektaklu „Tutli Putli - kto jest dziki?" w reż. Magdaleny Miklasz (2018), XIII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu za rolę Zosi w spektaklu „Ferdydurke" w reż. Magdaleny Miklasz (2018).

TOMASZ GRACZYK
Ur. w 1980 r. Aktor, tancerz, choreograf, pedagog, doktor w dziedzinie sztuk teatralnych. Prowadzi zajęcia ze Świadomości Ciała w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współpracuje ze Studio Działań Kreatywnych DanceOffnia oraz z Operą i Filharmonią Podlaską - Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

JUSTYNA CZARNOTA
Pedagog teatru, pasjonatka teatru dla dzieci i młodzieży. Od 2010 roku współpracuje z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie obecnie kieruje Działem Pedagogiki Teatru. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury.

Jolanta Świstak
Materiał Teatru
10 maja 2019

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...