Biznes na Śląsku i po śląsku.

"Transfer" w poniedziałkowym Teatrze TV

"Transfer" (premiera 2002) pochodzącego ze Śląska pisarza i dramaturga Stanisława Bieniasza w reżyserii Waldemara Krzystka to gorzka opowieść o czasach transformacji.

Wnikliwe portrety psychologiczne bohaterów, społeczna wrażliwość połączona ze znajomością realiów Górnego Śląska i zrozumieniem syndromu Ślązaka, czyli człowieka o skomplikowanym zwykle rodowodzie - tak można podsumować pisarstwo Stanisława Bieniasza (1950-2001), o którym Kazimierz Kutz mówił: To był jeden z najbardziej utalentowanych współczesnych Ślązaków. Wielka, odważna osobowość, ale też postać bardzo tragiczna. Autor Transferu zwany pisarzem śląskiego losu debiutował w 1978 roku monodramem Hotel pod Konfesjonałem. Ale dopiero sztuka Hałdy, za którą dostał pierwszą nagrodę na Festiwalu Polskiej Dramaturgii Współczesnej we Wrocławiu w 1979 roku, przyniosła Bieniaszowi rozgłos. Nieco później powstały m.in. Czerwone słoneczko, Biografia, Senator (ostatni tekst wystawiony za życia autora), Stary portfel, czyli rzecz o dramatycznych dylematach Ślązaków decydujących się na wyjazd do Niemiec, czy "Transfer", który autor określił jako komedię w dwóch aktach.

W opublikowanej w Dialogu sztuce znajdziemy jednak niewiele zabawnych elementów. To raczej okraszona ironią, gorzka opowieść o tym, jak trudno pozostać nonkonformistą w czasach transformacji. Akcja sztuki rozgrywa się na Górnym Śląsku w środowisku ludzi związanych z klubem piłkarskim Iskra, który ma być rozwiązany. Zarząd kopalni, przede wszystkim prezes (Marian Dziędziel), najchętniej sprzedałby bowiem cały majątek klubu i czeka, aż drużyna spadnie do klasy B. O uratowanie Iskry walczy były piłkarz, obecnie trener Jorg Furgoł (w tej roli Tadeusz Huk). Tymczasem trenera odwiedza Helmut (Adam Woronowicz), młody niemiecki biznesmen polskiego pochodzenia, syn jego dawnego kolegi z drużyny, który chce kupić teren boiska pod budowę supermarketu... W inscenizacji Waldemara Krzystka zobaczymy także m.in. Dorotę Pomykałę, Dominikę Łakomską i Marcina Dorocińskiego.
***
TEATR TV: TRANSFER | TVP1 poniedziałek, godz. 20.20

Agnieszka Michalak
Dziennik Gazeta Prawna
24 listopada 2012
Teatry
Teatr TV

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki