Bluszcz na Strychu

"Zamek" - reż. Marek Fiedor - Wrocławski Teatr Współczesny

Zamek z oryginału niedokończonej powieści Franza Kafki stoi w pobliżu wsi. Inaczej niż w najnowszej premierze Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

"Zamek" Kafka pisał w 1922 roku, nie dokończył go z powodu załamania nerwowego. Bohater powieści - K., geometra, przybywa do wsi, gdzie nie znajduje zrozumienia mieszkańców. Próbuje dostać się do zamku nad miejscowością.

Marek Fiedor, autor scenariusza i reżyser spektaklu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, dzisiejszy zamek postawił w centrum wielkiego miasta. Jego K. to człowiek szukający wolności, który uciekł od dawnego życia, zostawiając żonę i dzieci. Próbuje ułożyć sobie życie na nowo, szukając pracy, kochanki, przyjaciół. Jest wciąż w drodze, ale drodze rozumianej jako dążenie, nie jako wędrowanie.

Franz Kafka swoją powieść pokazał Maksowi Brodowi, przyjacielowi, potem wykonawcy testamentu pisarza.

- Max Brd pierwszy dał egzegezę jego twórczości jako alegorię - mówi Marek Fiedor. - Tytułowy zamek to łaska boża, K. to dwudziestowieczny Parsifal - dodaje Marek Fiedor. - Zaczynając pracę nad utworami Kafki, staram się oczyścić umysł - opowiada.

Dziewięć lat temu Marek Fiedor wyreżyserował w poznańskim Teatrze Polskim "Proces".

- K., geometra, dąży do zamku, czyli realizacji swoich celów. Dążenie jest stanem jego umysłu, chce być człowiekiem lokalnej wspólnoty, ożenić się. To ostatnie kłóci się z dążeniem do wolności - opowiada.

W roli K., geometry, zobaczymy Przemysława Bluszcza.

Kiedyś był aktorem legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej, zagrał w wielu spektaklach znanych nie tylko w Legnicy, m.in. był Benkiem Cyganem w "Balladzie o Zakaczawiu". Dziś pracuje w warszawskim Teatrze Ate-neum, gra także w filmach,m.in. w "Jesteś Bogiem", "Drogówce". Obok Przemysława Bluszcza wystąpią: Elżbieta Golińska jako oberżystka Gardena, Marta Malikowska w roli bufetowej Friedy, Zina Kerste jako klez-

merka Olga, Anna Błaut jako pokojówka Pepi i Beata Rakowska (urzędniczka Giza).

"Zamek" to pierwszy spektakl wyreżyserowany we Współczesnym przez Marka Fiedora jako dyrektora Teatru.

Premiera "Zamku" zacznie się w sobotę o godz. 19, w niedzielę spektakl grany będzie o godz. 18 na Scenie na Strychu przy ul. Rzeźniczej 12. Bilety kosztują 24-32 zł (na premierę 50 zł).

Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
19 czerwca 2013

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia