Bo Kantor to przeciętność

plany budowy Cricoteki - muzeum Tadeusza Kantora

To sztuka przeciętna, pies z kulawą nogą tam nie zajrzy do tego muzeum - ocenia Andrzej Sasuła, małopolski radny i były wicemarszałek województwa, plany budowy Cricoteki - muzeum Tadeusza Kantora

Kantor - założyciel słynnego Teatru Cricot 2 - zmarł w 1990 r. Od tego czasu w Krakowie planuje się otworzyć nowoczesny ośrodek poświęcony sztuce artysty. 

Ale tych planów ciągle nie można zrealizować. Najpierw długo szukano odpowiedniego miejsca. Kiedy po kilku latach zaproponowano lokalizację nad brzegiem Wisły w centrum Krakowa, przez kolejną dekadę nie udawało się rozwikłać skomplikowanych kwestii własnościowej działki. 

W zeszłym roku problem rozwiązano. Wydawało się, że już nic nie stanie na przeszkodzie w sięgnięciu po unijną dotację, która w 75 proc. sfinansowałaby budowę nowoczesnego gmachu Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - Cricoteka. Ale na ostatniej sesji sejmiku grupa radnych PiS zaprotestowała przeciwko przekazywaniu dodatkowych środków samorządu na ten cel.

- Naszym wnioskiem o nieprzekazywanie większej sumy na Cricotekę chcieliśmy wstrząsnąć sejmikiem, by samorząd nie dotował w nieskończoność tej inwestycji - argumentuje Witold Kozłowski, wiceprzewodniczący małopolskiego sejmiku z PiS. - Ale oczywiście sztukę Tadeusza Kantora cenimy.

Bardzo mocno plany stworzenia nowoczesnej siedziby dla Cricoteki krytykuje Andrzej Sasuła, radny z lokalnego ugrupowania Wspólnota Małopolska, któremu szefuje marszałek województwa Marek Nawara (Sasuła był wicemarszałkiem w poprzedniej kadencji).

- Moim zdaniem sztuka Tadeusza Kantora jest przeciętna. Za 20 lat pies z kulawą nogą nie zajrzy do Cricoteki. Sam budynek można wybudować, bo będzie go można zmienić na coś innego. Tylko to mnie przekonuje do poparcia tej inwestycji - mówi radny Sasuła.

Nie wszyscy tak myślą w sejmiku. Pomysł stworzenia nowoczesnego ośrodka Cricoteka gorąco popierają lokalni politycy PO.

- Brak wsparcia samorządu w praktyce oznacza wstrzymanie tego projektu. A moim zdaniem to jedna z najważniejszych inwestycji dla Małopolski. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora mógłby stać się wizytówką regionu. Tadeusz Kantor jest postacią cenioną w Europie i całym świecie - zauważa radna Teresa Starmach z PO.

Budynek Cricoteki ma mieć postać przęsła mostu przerzuconego nad starą elektrownią w krakowskim Podgórzu. Powstać tu ma ok. 800 m kw. powierzchni ekspozycyjnej. Rozstrzygnięcie przetargu na budowę zaplanowano na wrzesień. Wtedy będą znane dokładne koszty inwestycji. 

Na razie zarząd województwa szacuje je na 45 mln zł, z czego 75 proc. ma pochodzić z Brukseli. Wtedy też radni będą mogli wyrazić swoje zdanie na temat finansowania budowy.

- Od blisko 20 lat staramy się stworzyć nowoczesny ośrodek Tadeusza Kantora w Krakowa - mówi Natalia Zarzecka, dyrektor Cricoteki. - Jesteśmy już bardzo blisko celu. Po tylu latach ciężkiej pracy bardzo się z tego cieszę. To, co chcielibyśmy pokazać w ośrodku, można dziś oglądać w Wielkiej Brytanii, w ramach Roku Polskiego. Tamta ekspozycja pokazuje wszechstronność Tadeusza Kantora jako artysty. Bo on tworzył nie tylko teatr, ale też znakomicie malował. Na razie nie mamy miejsca na taką wystawę w Krakowie, ale jestem przekonana że wkrótce będziemy mogli zaprezentować ją także u nas. Choć pewnie nie obejdzie się bez kolejnych burz wokół Kantora. Ale przecież nie wszystko wszystkim musi się podobać.

Tadeusz Kantor - zmarł w 1990 roku w Krakowie w wieku 75 lat. Tworzył teatr, był scenografem, malarzem, grafikiem. Ukończył krakowską ASP. Założył Teatr Cricot 2, w którym przedstawiał sztuki Witkacego, a następnie własne. Sławę przyniosły mu przedstawienia - m. in. "Umarła Klasa", "Wielopole, Wielopole" - z którymi objechał cały świat.

Bartłomiej Kuraś
Gazeta Wyborcza
10 lipca 2009
Portrety
Tadeusz Kantor

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...