"Boeing Boeing" jubileuszowo

"Boeing, Boeing" - reż. Gabriel Gietzky - Teatr Studio Buffo w Warszawie

9 września w Teatrze Studio Buffo odbył się wyjątkowy, jubileuszowy spektakl "Boeing Boeing". Tego wieczoru sztuka została zagrana po raz trzechsetny, a na scenie wystąpiły dwie obsady. Aktorom wielokrotnie przerywały salwy śmiechu publiczności. Występ zakończył się owacją na stojąco.

Czegoś takiego jeszcze nikt w Polsce nie zrobił - zapowiadał Szymon Bobrowski przed piątkowym przedstawieniem. Faktycznie przedsięwzięcie było karkołomne, bo w spektaklu wzięli udział wszyscy aktorzy, którzy w ciągu prawie 5 lat pojawiali się w obsadzie spektaklu: Magdalena Boczarska, Olga Bołądź, Dominika Figurska, Szymon Bobrowski, Cezary Kosiński, Rafał Królikowski, Katarzyna Ankudowicz, Karolina Nolbrzak, Łukasz Simlat i Maciej Wierzbicki. Szymon Bobrowski, jako jedyny grający bez zastępstwa, w dniu jubileuszu musiał sobie poradzić z niespodziankami przygotowanymi przez kolegów. Aktorzy wymieniali się nagle podczas jednej sceny a czasem pojawiali się równocześnie i grali wspólnie jedną rolę. Bobrowski brawurowo poradził sobie z nietypową sytuacją. Efekt tej "kumulacji" talentów komediowych był nadzwyczajny. Na zakończenie w zaimprowizowanym quizie aktorzy rozdali widzom butelki szampana z autografami.

"Boeing Boeing" to kultowa komedia zapisana w księdze Guinnessa jako najczęściej wystawiana francuska sztuka. Polska adaptacja została zrealizowana przez niezależnego producenta, firmę Tito Productions. Premiera spektaklu odbyła się 27 maja 2009 roku i po ponad czterech latach nadal gromadzi komplety na widowniach teatrów w całej Polsce. Co jest sekretem popularności tego przedstawienia? Na sukces "Boeing Boeing" składa się wiele czynników - odpowiada Damian Słonina z Tito Productions - Po pierwsze, scenariusz - jest to doskonale napisana farsa, która stała się już klasyką gatunku. Po drugie, tłumaczenie a właściwie adaptacja sztuki przenosząca akcję do współczesnej Polski ( w oryginale Paryż lat 60. ). Po trzecie, udało nam się dobrać wspaniałą obsadę i zespół twórczo-produkcyjny, którego talenty i umiejętności spowodowały, że zagraliśmy spektakl już po raz 300".

(-)
Materiał Teatru
13 września 2013

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...