„Bóg mordu" na deskach teatru, który nie wyklucza

Najnowsza premiera Fundacji Teatr Scena Poczekalnia, to niezwykły spektakl przygotowany dla osób niewidomych i niedowidzących.

Przewodnią ideą wydarzenia jest próba udostępnienia wszystkim równego dostępu do sztuki, bez względu na zmysłowe ograniczenia odbiorców. Premiera z audiodeskrypcją odbędzie się 27 sierpnia o godzinie 19:00 w Teatrze Muzycznym w Łodzi, natomiast drugi pokaz spektaklu będzie miał miejsce 28 sierpnia o tej samej godzinie. Spektakl został dofinansowany z budżetu Miasta Łodzi.

„Bóg mordu" to sztuka autorstwa Yasminy Rezy, napisana w 2006 roku. Jej niesłychanego rozgłosu dodała filmowa adaptacja w reżyserii Romana Polańskiego. Do tej pory spektakl cieszy się ogromną popularnością.

W opisie sztuki czytamy: „Fabuła opiera się na spotkaniu i konfrontacji dwóch małżeństw, które chcą wyjaśnić bójkę swoich synów i omówić szczegóły zadośćuczynienia. Wszyscy próbują bardzo taktownie wyjaśnić tę nieprzyjemną sytuację, aby szybko i bezproblemowo wynagrodzić krzywdę i wrócić do swoich obowiązków. Jednak z czasem wszyscy bohaterowie uwikłani w rozmowę, obnażają swoje problemy i frustracje, aby doprowadzić do trudnej dyskusji, która przeradza się w zapis wzajemnych oskarżeń prowadzących do przerażającej awantury".

Spektakl przygotowany został we współpracy z Wielkopolskim Stowarzyszeniem Niewidomych. Charakteryzuje się nowatorskim podejściem do zmysłowego oddziaływania na osoby niewidome i niedowidzące.

Spektakl stara się wykorzystać niezwykłą czułość słuchu odbiorców, odtwarzając wszelkie emocje za pomocą dopracowanych bodźców dźwiękowych. Pomóc w tym mają bardzo szczegółowe opisy przedmiotów i rozbudowane didaskalia, które posłużą rozbudzeniu wyobraźni publiczności.

Spektakl ma ostatecznie przypominać prezentowanego na scenie audiobooka.

Adam Podczaski
Dziennik Teatralny Łódź
27 sierpnia 2021
Portrety
Zbigniew Rybka

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...