Bogactwo stylów, tematów i form

16. Festiwal Prapremier – Praremiery Nie/Chciane

Wiadomość o tym, że jednak w tym roku Festiwal Prapremier odbędzie się, została przyjęta z ogromnym entuzjazmem. Festiwal bowiem jest dla widzów przeglądem najciekawszych spektakli, jakie miały swe premiery w ostatnim czasie na naszych scenach teatralnych.

„Prapremiery Nie/Chciane" to podjęcie się przez Teatr Polski w Bydgoszczy zorganizowania odwołanego wcześniej Festiwalu Prapremier, który jest jednym z kluczowych teatralnych wydarzeń zarówno dla bydgoszczan jak i w skali całego kraju. Najbliższa edycja o przekornej nazwie Prapremiery Nie/chciane narodziła się z chęci pokazania na scenie tego, co często teatr publiczny odrzuca w swoim repertuarze, a czego widzowie oczekują.

Dyrektor Łukasz Gajdzis podczas konferencji prasowej we wrześniu br., otwierającej sezon teatralny 2017/2018, przedstawił ideę oraz program festiwalu. Jak wyjaśniają organizatorzy – „Nie chcieć czegoś, to jednocześnie chcieć czegoś nie robić. Chcemy więc stworzyć festiwal otwarty, zapraszający, gościnny. Wychodzimy z założenia, że nie ograniczając się do żadnej idei światopoglądowej, czy politycznej możemy zdziałać więcej. Sztuka właśnie wtedy może być wolna, gdy nie wkładana w żadne ramy, dociera w nieprzewidziany i nieskrępowany sposób do odbiorców. Kierując swoją uwagę na odsuwane od centrum uwagi zjawiska teatralne, będziemy poszukiwać niekonwencjonalnych doświadczeń. Eksplorując gatunki nieoczywiste dla teatru instytucjonalnego będziemy poszerzać granice teatru".

- „Przewodni motyw festiwalowy – nie/chcenie – będzie ujęty w dwóch znaczeniach: po pierwsze poprzez prezentowanie niedocenianych i wypieranych gatunków takich jak kabaret (warszawska grupa Pożar w burdelu), teatr ruchu (spektakl powstały przy wsparciu Instytutu Grotowskiego – „Witaj w moim domu..."), teatr dla „najnajów" („Elementarz" Michała Zadary), spektakl muzyczny wykorzystujący muzykę disco-polo („Disco Solski" Łukasza Fijała) czy teatr amatorski („Narodowe czytanie Rejsu" produkcji Teatru im. Słowackiego w Krakowie) – informują organizatorzy festiwalu. - Po drugie motyw nie/chcenia przedstawimy również jako konkretne opowieści o byciu wykluczonym („Kopciuszek" Anny Smolar) i wykluczaniu („Będzie Pani zadowolona..." Agaty Dudy-Gracz, „Wściekłość" Mai Kleczewskiej, „Harper" Grzegorza Wiśniewskiego, ).

Finałem, który zwieńczy Festiwal będzie spektakl Jana Klaty pt. „Wesele". Nadchodzące Prapremiery, ujmowane przez Teatr jako święto teatru, przez bogactwo proponowanych stylów, tematów i form spektakli, będą miały charakter przeglądu.

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Bydgoszcz
14 października 2017

Książka tygodnia

Aktorki. Odkrycia
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

13. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier