Bogajewska interpretuje Bergmana

"Jajo węża" - reż. Małgorzata Bogajewska - Teatr im. S. Jaracza w Łodzi

"Ktoś powiedział mi kilka dni temu, że człowiek jest konstrukcją wadliwą. Rozejrzyj się dookoła, sam znajdziesz dowód. Zatrucie ciągle postępuje..."

Berlin, lata dwudzieste XX wieku – idealna sceneria dla opowieści o lęku, który właśnie tutaj odsłania swoje najbardziej przerażające oblicze. Miasto, nad którym unosi się widmo nadciągającej katastrofy - miejsce rozkładu i szalejącej inflacji, gdzie poczucie jakiejkolwiek trwałości legło w gruzach. Mieszkańcy ratują się ucieczką w szaloną zabawę. Kabaretowe występy, wizyty w burdelach i kolejne butelki podłego ginu pozwalają przezwyciężyć strach, który wkrótce przerodzi się we wściekłość.

W ślad za wszechobecnym chaosem podąża lęk – przed śmiercią, Bogiem i samym sobą. Miesza w głowach, zaciera granice miedzy jawą a snem. Duszną atmosferę pogłębia seria tajemniczych morderstw, o które podejrzewany jest główny bohater – Abel Rosenberg. Gdy brakuje pieniędzy i dachu nad głową, z dziwną propozycja pojawia się znajomy sprzed lat – tajemniczy Hans Vergerus…

Wątki kryminalne przeplatają trudne relacje damsko-męskie, fantazja miesza się z rzeczywistością, a bergmanowskie lęki z upiornym humorem. Jesteśmy w Berlinie, lecz strach, jak choroba zakaźna, nie zna granic czy narodowości. Wszystko co trwałe i pewne obraca się w pył, a „jutro” to wielki znak zapytania. Znakomity scenariusz, doborowa obsada, śpiew, taniec i interesująca scenografia autorstwa Justyny Łagowskiej.

Zapraszamy do świata intensywnych, skrajnych emocji, gdzie przekonasz się, do czego może doprowadzić ludzki strach.

Premiera na Dużej scenie 30 września 2012 roku.

(-)
Materiały Teatru
27 września 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia