Bogdan Koca: nie wyrzucałem Wojtka Klemma

Jak to się stało?

- Nie wyrzucałem dyrektora artystycznego - zapewnia Koca. - Nawet nie miałem okazji, by się z nim spotkać czy porozmawiać. Kiedy objąłem stery, już go fizycznie nie było.

Jak to się stało? - To nowa jednostka, pan Klemm pełnił rolę kierownika dramatycznego Sceny Dramatycznej Teatru Jeleniogórskiego. Statut nowej placówki, czyli Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, nie przewiduje osobnej pozycji dla kierownika artystycznego - mówi Bogdan Koca. 

Kilka dni temu zakończyły się rozmowy sezonowe. Dyrektor zapewnia, że rewolucji kadrowej w zespole nie będzie. - Będzie raczej ewolucja. Jeśli już ktoś odejdzie, to jedna, najwyżej dwie osoby - powiedział. Nie chciał zdradzić nazwisk. Powiedział jedynie, że w zespole widzi spory potencjał. - Atmosfera jest kreatywna, otwarta i przyjazna - mówi.

Wiadomo już, że nowym kierownikiem literackim została Urszula Liksztet, która zastąpiła Joannę Wichowską. O tym już pisaliśmy (przeczytaj). Nowym aktorem teatru jeleniogórskiego zostanie na pewno Igor Kowalik. Ma on zagrać jedną z głównych ról w pierwszej premierze nowego dyrektora. To spektakl "List" Fredry. Reżyseruje go Krzysztof Pulkowski, scenografię i kostiumy przygotowuje Elżbieta Terlikowska. 

W tym spektaklu zobaczymy także Tadeusza Wnuka, Jacka Grondowego i Elwirę Hamerską-Kijańską, dla których miejsca w teatrze nie widział Klemm. 

- Nie wyróżniam aktorów, nie dzielę na lepszych i gorszych. W zespole wszyscy są równi i będę starał się, by wszyscy byli obsadzani - mówi Bogdan Koca. 

Premierę "Listu" zaplanowano na 24 czerwca - w noc świętojańską. Odbędzie się ona w nietypowym miejscu bo na Dworze Czarne. To jeden z pomysłów nowego dyrektora na wyjście o ludzi. Chce on współpracować także w innymi pałacami. Zamierza też do teatru przyciągnąć młodzież szkolną. Wkrótce ma odbyć się spotkanie z nauczycielami. W chwili obecnej nie planuję spektakli porannych dla szkół, ale nie wykluczam takiej możliwości. - Chciałbym, by młodzież przychodziła na spektakle grane o normalnej popołudniowej porze - wyjaśnił. 

Dyrektor zdradził też kilka pozycji z repertuaru. Drugą zaplanowaną premierą będzie "Odbita chwała" Rona Harwooda w reżyserii Janusza Zaorskiego. Pod koniec roku zamierza zrealizować "Opowieść wigilijną" Dickensa. Bogdan Koca sam wyreżyseruje "Czarną Maskę" Hauptmanna. Z planach jest też mało znana sztuka Karpowicza "Piąta Strona Świata". 

Nie wiadomo jednak, czy teatrowi wystarczy pieniędzy na realizację tych wszystkich planów. - Dwie zapowiedziane premiery odbędą się na pewno, o pozostałe będę się martwił później - powiedział Bogdan Koca.

ROB
Nowiny Jeleniogorskie
2 maja 2009

Książka tygodnia

Dostojewski. Portret intymny
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Alex Christofi

Trailer tygodnia