Bogowie zstępują na ziemię

"Balladyny i romanse" - reż. Konrad Dworakowski - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

Po co człowiekowi Bóg w niebie, gdy na ziemi ma lepszych bogów: telewizję, konsole do gry, internet? Po co banały o miłości i wierze, gdy w dzisiejszym świecie dominują przemoc, gwałt i samotność?

Konrad Dworakowski, reżyser premierowego spektaklu w Teatrze Pinokio "Balladyny i romanse", stawia trudne pytania. Inspirację czerpie z książki Ignacego Karpowicza pod tym samym tytułem (Paszport Polityki 2010). Autor powieści na 600 stronach demaskuje współczesny świat i schematy, w jakich żyjemy. Dworakowski spróbował zamknąć to w dwugodzinnym spektaklu. Powstała opowieść o bogach, którzy zstępują na ziemię, i ludziach, którym są obojętni. Obok tych mitycznych są Ozyrys, Balladyna Słowackiego, Lucyfer i Jezus. Wszyscy pełni wad, niepokorni, szukający rozrywki, prostej miłości i łatwych rozwiązań. Zero prawdziwych uczuć, nawet miłosna strzała sfrustrowanego Erosa łączy w pary najbardziej dziwaczne persony. Ile z tego zrozumie uczeń (spektakl jest adresowany do starszych uczniów i dorosłych widzów)? Czy spektakl będzie podróżą przez bajkową mitologię, czy kopniakiem zmuszającym do refleksji?

Do teatru warto się wybrać choćby po to, żeby zobaczyć świetnego Łukasza Bzurę w roli Erosa, Łukasza Batko jako Jezusa czy Żanetę Małkowską wcielającą się w Afrodytę. Pozostali dzielnie dotrzymują im kroku. Niestety, komfort oglądania psuła konstrukcja widowni. Niektórzy musieli nawet stać podczas spektaklu.

Agnieszka Jedlińska
Express Ilusrowany
7 grudnia 2012

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...