Bogusławski klasycznie i sieciowo!

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu wznawia działalność po przerwie

Kaliski Teatr wznawia działalność pełną parą. „Bogusławski" zaprasza klasycznie na Dużą Scenę na „Szalone nożyczki" i „Godzinę spokoju" oraz na serię wydarzeń online: monodram oparty na prozie malarza Zdzisława Beksińskiego, melodramat „Całkiem fajnie", kryminalny serial „W sieci", a także szereg wydarzeń dla najmłodszych widzów.

Aktorzy wrócą na Dużą Scenę pod koniec miesiąca – w przedostatni weekend czerwca zagrają farsowy przebój „Szalone nożyczki" (19, 20, 21 czerwca), a tydzień później francuską komedię „Godzina spokoju" (26, 27, 28 czerwca).

Poza klasycznym repertuarem Teatr przygotowuje spektakle dostępne dla wszystkich przez Internet na profilu Teatru na portalu YouTube. Spektakle stworzone przez artystów specjalnie na tę okazję, będzie można zobaczyć tylko w podanych godzinach – będą odgrywane przez aktorów na żywo. Nie będzie możliwości zobaczenia ich w innym terminie – jak to w Teatrze.

Zaczniemy w poniedziałek 22 czerwca o godzinie 19.00 monodramem „Numer telefonu" w reż. Michała Wierzbickiego na podstawie tekstu malarza Zdzisława Beksińskiego. To proroczy, nieco Beckettowski tekst, który pyta o iluzoryczność bytu, istotę zmysłów pogrążonych w izolacji, zagrożenie istotami po drugiej stronie słuchawki. Realizacja internetowa będzie prapremierowym wykonaniem utworu i popularyzacją nieznanej literackiej twórczości wybitnego malarza. Kolejne pokazy odbędą się w niedzielę 28 czerwca o 19.00 oraz w sobotę 4 lipca o 19.00.

Od wtorku Teatr zaprosi na czytania mało znanych, znakomitych narracyjnie ludowych baśni bułgarskich pod wspólnym tytułem „O dziewczynce, która zamieniła się w gwiazdę i inne bajki" z tomu Angeła Karalijczewa. Urocze bajki czytane w odcinkach przez kaliskich aktorów będą ilustrowane rysunkami autorstwa dzieci z kaliskich przedszkoli. Zaczynamy we wtorek 23 czerwca o 10.00, kolejne odcinki o tej samej godzinie w środę 24 i czwartek 25. W sobotę 27 czerwca zaprosimy na wszystkie bajki czytane po kolei, a od czwartku 2 lipca powtórzymy czytanie w odcinkach.

„Całkiem fajnie" Volkera Schmidta w reż. Radosława Maciąga to propozycja Teatru dla młodzieży (powyżej 16 roku życia) i dorosłych widzów. To melodramat o zagubionych w cyfrowym świecie młodych ludziach, którzy oszołomieni możliwościami bezustannego kontaktu, jakie daje Internet, przestają odróżniać prawdziwe relacje od wirtualnych. Spektakl będzie łączył w sobie elementy odgrywane na żywo z materiałami nagranymi wcześniej. Jednorazowe pokazy odbędą się: we wtorek 23.06o 20.00, środę 24.06o 20.00 i czwartek 25.06 o 20.00.

Ostatnim wydarzeniem będzie dowcipny kryminał „W sieci" pisany specjalnie dla kaliskiego Teatru z myślą o realizacji w warunkach izolacji artystów (tekst: Mariusz Babicki, reżyseria: Judyta Berłowska). Odosobnienie będzie i tematem, i medium dzieła inspirowanego twórczością A. Christie, A. Hitchcocka, D. Lyncha. W spektaklu granym na żywo w trzech odcinkach, widzowie będą mieli wpływ na przebieg fabuły – będą mogli rozwikłać kryminalną zagadkę, odnajdując ukryte wskazówki i biorąc udział w ankietach, typując złoczyńców. Pokazy: poniedziałek 29.06 godz. 20.00, wtorek 30.06 godz. 20.00, środa 1.07 godz. 20.00 oraz powtórka całości 2 i 3 lipca o 18.00.

W trosce o maksymalne poczucie bezpieczeństwa widzów i aktorów Teatr poszerzył zakres zasad sanitarnych, które są zalecane. Z czym się to wiąże? Publiczność będzie mogła usiąść w co drugim rzędzie z zachowaniem jednego wolnego fotela między widzami (nie dotyczy opiekunów dzieci poniżej 13. roku życia i osób z niepełnosprawnościami). Widzowie będą mieli obowiązek zasłonięcia ust i nosa (maseczki lub przyłbice), dezynfekcji dłoni oraz zachowywania 1,5 metra odległości od innych osób. Wszystkie przestrzenie będą regularnie dezynfekowane – w tym cała widownia będzie profilaktycznie odkażana przed każdym przedstawieniem z pomocą specjalistycznych urządzeń. W przypadku spektakli granych on-line odkażanie komputera lub telefonu zostawiamy widzom.

Marcelina Hertmann
Materiał nadesłany
20 czerwca 2020

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia