Bohater naszych czasów

"Święto Winkelrida. Rewia narodowa" - reż. Marcin Liber - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Sztuka Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego, napisana w 1944 roku, doczekała się kilku zaledwie wystawień - najgłośniejszy był spektakl Kazimierza Dejmka w 1956 roku, zrealizowany na fali politycznej odwilży.

I właśnie z tą inscenizacją próbują zmierzyć się Marcin Liber i Marcin Cecko. Historia średniowiecznego szwajcarskiego bohatera narodowego Arnolda Winkelrieda, a właściwie obchodów 20-lecia jego tragicznej śmierci, zachęca wręcz, by użyć jej jako politycznego teatru aluzji. I tak - na pierwszy rzut oka robią twórcy gdańskiego spektaklu.

Ojczyzną Winkelrieda staje się Polska atakowana przez wojska Unii Europejskiej. Jednak Liber i Cecko nie poprzestają na politycznym kabarecie, proponują widzom opowieść o procesie powstawania ponurej rewii narodowej. Publiczność zasiada więc na scenie udającej salę prób. Aktorzy chwilami mówią we własnym imieniu, chwilami wcielają się w postaci z dramatu. Fikcja płynnie miesza się tu z rzeczywistością, tworząc barwny, acz nieco chaotyczny świat.

Spektakl broni się dzięki dowcipnemu i bezpretensjonalnemu aktorstwu. W pamięci zostają przede wszystkim Jacek Labijak jako przeżywający wewnętrzny kryzys poseł węgierski i Magdalena Gorzelańczyk w roli zakamuflowanej prawicowej patriotki.

Michał Centkowski
Newsweek Polska
20 czerwca 2018
Portrety
Marcin Liber

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia