Bomba sezonu

Paweł Palcat - laureat nagrody Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej

Tegorocznym laureatem nagrody Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej dla artysty, który rozsławił legnicką scenę, został aktor i odtwórca głównej roli w spektaklu Roberta Urbańskiego "Człowiek na moście" w reżyserii Jacka Głomba.

Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy przyznało i wręczyło "Bombę sezonu". Uroczystość odbyła się w sobotni wieczór 21 czerwca bezpośrednio po zakończeniu tego, najnowszego w legnickim repertuarze spektaklu, który grany jest na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. Nagroda, ustanowiona w 2005 roku, przyznawana jest na zakończenie każdego kolejnego sezonu artystycznego twórcy teatralnemu, który - jak głosi regulamin wyróżnienia - "najbardziej przyczynił się do rozsławiania legnickiej sceny dramatycznej".

W tym roku zgłoszono i rozważano dwie kandydatury. Byli to aktorzy: Paweł Palcat, m.in. odtwórca głównej roli w premierowym spektaklu "Człowiek na moście", a także autor i reżyser spektaklu "Zrozumieć H.", który jesienią 2013 roku uczestniczył w artystycznym objeździe programu Teatr Polska oraz Zbigniew Waleryś, odtwórca kluczowej roli w premierowym spektaklu "Zabijanie Gomułki" oraz roli tytułowej w spektaklu "Łemko", z którym legnicki teatr odbył niedawną artystyczną podróż po Turcji.

"Bombę sezonu 2013/2014", którą stanowią: pamiątkowa rzeźba w formie bomby autorstwa Małgorzaty Węgrzyniak, stosowny certyfikat i czek na tysiąc złotych otrzymał Paweł Palcat, który do zespołu legnickiego Teatru Modrzejewskiej dołączył w 2005 roku. Nagrodę wręczyła prezes Stowarzyszenia Krystyna Zajko-Minkiewicz: - Paweł Palcat miał godnego konkurenta, ale zdecydowała wspaniała rola w "Człowieku na moście", która wymagała od niego wielkiego wysiłku i poświęcenia. Ale było warto. Nieprzypadkowo wielu widzów uważa, że postać, którą aktor wykreował na scenie, to niemal doskonałe wcielenie w historyczną postać, która była inspiracją dla bohatera granego przedstawienia - uzasadniła.

"Sto lat" odśpiewał laureatowi Kameralny Chór Axion, który występuje w tym spektaklu, a on sam dziękował kolegom z zespołu: - Gdyby nie oni, nie byłoby tej roli. Pamiętajmy, że teatr to emocje i spory, ale końcowy efekt zawsze łączy - zauważył Paweł Palcat. Laureat postanowił zrezygnować z finansowej części nagrody, a pieniądze w całości ofiarować Stowarzyszeniu na zakup niezamożnym mieszkańcom miasta biletów do legnickiego teatru.

Oprócz "Bomby sezonu" list gratulacyjny prezeski SPTM "za wdzięk i obiecujący debiut z bombowymi życzeniami" otrzymali także absolwenci łódzkiej filmówki i najmłodsi aktorzy w legnickim zespole, którzy dołączyli do niego z początkiem bieżącego roku, Magda Drab i Albert Pyśk.

Laureatami dotychczasowych edycji "Bomby sezonu" byli: Janusz Chabior (2004/2005), Bogdan Grzeszczak (2005/2006), Joanna Gonschorek (2006/2007), Paweł Wolak (2007/2008), Anita Poddębniak (2008/2009), Lech Raczak (2009/2010), ponownie Joanna Gonschorek (2010/2011), Rafał Cieluch (2011/2012) oraz Katarzyna Dworak (2012/2013). Nagrodę specjalną "Bombę 10.lecia" otrzymał w 2007 roku Przemysław Bluszcz.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
24 czerwca 2014
Portrety
Paweł Palcat

Książka tygodnia

Matkobójcy
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Joanna Komorowska

Trailer tygodnia

Mewa
Jarosław Fedoryszyn
Po sukcesie, jaki odniósł plenerowy s...