Brahms, Verdi, Saint-Saëns

Opera i Filharmonia Podlaska- Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

1 lutego zapraszamy do Opery i Filharmonii Podlaskiej na wspaniały koncert. Orkiestrę OiFP poprowadzi Evgeny Volynsky, chór prof. Violetta Bielecka, na skrzypcach zagra Ilya Konovalov. W programie usłyszymy IV symfonię e-moll op. 98 J. Brahmsa, Requiem (Dies Irae, Lacrimosa) G. Verdiego, Koncert skrzypcowy h-moll op.61 C. Saint-Saënsa.

Koncert rozpoczniemy od IV Symfonii e-moll op.98 – wspaniałego dzieła, przepojonego elegijnym nastrojem smutku i melancholii. Johannes Brahms uznawany jest za mistrza w operowaniu wielkimi formami (symfonia, wariacja, fuga). Jego wielkie symfoniczne konstrukcje charakteryzują się zarówno bogactwem i różnorodnością pomysłów muzycznych, jak i doskonałością ich dalszego przeobrażania i kształtowania.

Chwilę później na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej zabrzmi Requiem (Dies Irae, Lacrimosa) Verdiego . Choć jest to utwór czerpiący na wskroś z tradycji chrześcijańskiej, to z całą pewnością nie jest to msza żałobna w kościelnym i liturgicznym sensie. Verdi dokonał w Requiem nadzwyczaj udanej syntezy swego indywidualnego stylu operowego, elementów włoskiej muzyki kościelnej i współczesnych środków technicznych. O oryginalności Requiem decyduje przede wszystkim typowa dla tego kompozytora melodyka i dbałość o uzyskanie czystego brzmieniowego piękna.

C. Saint-Saëns, którego w piątek usłyszymy Koncert skrzypcowy h-moll op.61 twórczość traktował żywiołowo. Nie znosił w muzyce wszelkich nowinek, eksperymentu. Najważniejsze dla niego było piękno dźwięku, barw, harmonii. I te zasady usłyszeć można w jego muzyce. Koncert skrzypcowy h-moll op.61 był ostatnim skomponowanym przez C. Saint-Saënsa, uznawany za jego najważniejszy – o największym muzycznym ciężarze gatunkowym – spośród jego utworów skrzypcowych.
źródło: Przewodnik po muzyce koncertowej

Piątek 01 II 2013, 19:00
Miejsce: Duża scena
ul. Odeska 1

W programie:
J. Brahms – IV symfonia e-moll, op. 98
G. Verdi - Requiem (Dies Irae, Lacrimosa)
C. Saint-Saëns – Koncert skrzypcowy h-moll op.61

Wykonawcy:
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Evgeny Volynsky – dyrygent
Ilya Konovalov – skrzypce

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Violetta Bielecka - przygotowanie chóru

Magdalena Kleban
Materiały OiFP
31 stycznia 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia