BRAMAturgia na Podgórzu w Wałbrzychu

"BRAMAturgia" - reż. Konrad Dworakowski - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu wyruszył w nietypową podróż po bramach i podwórkach wałbrzyskich kamienic.

„BRAMAturgia" to projekt społeczny, w którym biorą udział mieszkańcy dwóch dzielnic Wałbrzycha: Sobięcin i Podgórze, współtworząc spektakl teatralny na kanwie osobistych lub zasłyszanych opowieści o ludziach, sytuacjach, zdarzeniach, funkcjonujących w zbiorowej świadomości (wyobraźni). Zapoczątkowany tematycznymi spotkaniami, warsztatami improwizacji teatralnej, a zakończony prezentacjami spektaklu w przestrzeni scenicznej bram i podwórek miejscowych kamienic, ma przyczynić się do zmiany sposobu postrzegania sztuki teatru; uzmysłowić jej edukacyjne walory, ułatwiające adresatom projektu wyrażanie myśli, emocji, pracę zespołową, pokonywanie leków i wewnętrznych barier przed publicznym występem.

Pierwsze spotkania odbyły się w miniony weekend w dzielnicy Sobięcin. Jedno z nich, mające się odbyć przy ul. 1 Maja 165, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych, zostało przeniesione na 27 czerwca o godz. 16.00.
Na kolejne zapraszamy mieszkańców Podgórza już w najbliższy weekend: 20 czerwca o godz. 16.00 przy ul. Szkolnej 1 (premiera na Podgórzu); 20 czerwca o godz. 19.00 przyul. Niepodległości 47 oraz 21 czerwca o godz. 16.00 przy ul. Szkolnej 17 (pod wiaduktem).

Projekt został dofinansowany kwotą 30.000 zł w ramach programu „Teatr 2015 – Promesa: 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna i promocja teatru". Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcie finansowe otrzymał także od Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST–PARK" sp. z o.o. Patronat nad projektem objął Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

***
„BRAMAturgia" – inscenizowane opowieści z bram i podwórek wałbrzyskich kamienic

scenariusz, teksty piosenek i reżyseria: Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
warsztaty improwizacji teatralnej: Przemysław Buksiński
obsada: Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Natalia Wieciech, Zbigniew Koźmiński, Seweryn Mrożkiewicz, Rafał Szarzała

 

Marlena Jasińska-Denst
Materiał Teatru
17 czerwca 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...