"Bramy raju" w operze, kinie i teatrze

Teatr Współczesny we Wrocławiu

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym 15 marca, w ramach cyklu "wtw://strefy_kontaktu_krucjata", odbędzie się rozmowa o powieści Jerzego Andrzejewskiego na scenie i na ekranie.

W spotkaniu wezmą udział: Joanna Bruzdowicz - [kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta], Maciej Karpiński [pisarz, krytyk literacki i teatralny, scenarzysta, który współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą] oraz Paweł Passini [reżyser teatralny, twórca i dyrektor neTTheatre]. Zaprezentujemy także kilka krótkich fragmentów filmowych, w tym wideo-wypowiedź Andrzeja Wajdy.

Prapremiera opery "Bramy raju" skomponowanej przez Joannę Bruzdowicz została wstrzymana przez cenzurę i zrealizowana w 1987 w zupełnie innym teatrze. Premiera filmu "Bramy raju", który Andrzej Wajda nakręcił w Jugosławii, odbyła się w 1968 w Paryżu, a w Polsce ten film nie został pokazany nigdy. Paweł Passini wystawił "Bramy raju" dwukrotnie [2007, 2014]. Jego spektakl we Wrocławskim Teatrze Współczesnym to zaledwie piąta - od ukazania się książki w roku 1960 - realizacja tego tekstu w teatrze dramatycznym.

"Bramy raju" są bogatsze o wyższą samoświadomość Andrzejewskiego, świadomość, zdobytą w męce i cierpieniu - pisał w 1962 r. w "Życiu Literackim" Jan Błoński. - Jest to jakby nowy początek twórczości: pesymizm nie powinien tu nikogo zniechęcać, ponieważ jest pesymizmem osobistego trudu, promieniem, rozświetlającym to, co ciemne - ciemne, bo przed sobą skrywane czy pomijane.

"Bramy raju" Jerzego Andrzejewskiego w operze, kinie i teatrze Wrocławski Teatr Współczesny, 15 marca 2014, godz. 18.00, Duża Scena. Wstęp wolny

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc w Dziale Promocji WTW: 71- 358 89 41[53]

Przegląd filmów o krucjatach planowany w ramach cyklu 'wtw://strefy_kontaktu_krucjata w dniach od 14 do 16 marca w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się w kwietniu.

9 marca po przedstawieniu "Bramy raju", około godz. 19.45 zapraszamy na spotkanie z zespołem aktorskim i twórcami.

(-)
Materiał Teatru
7 marca 2014

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...