Brawa i tłok na alternatywnych teatrach

18. Przegląd Teatrów Alternatywnych

Przegląd Teatrów Alternatywnych organizowany przez kielecki Teatr Ecce Homo cieszy się coraz większą popularnością. Na niedzielne spektakle bilety były wyprzedane.

Od 18 lat Ecce Homo w pierwszej połowie listopada zaprasza do Bazy Zbożowej na Przegląd Teatrów Alternatywnych. W tym roku przegląd trwał trzy dni i dostarczył wielu wzruszeń i refleksji. Zaczęło się od monodramu Mateusza Nowaka "Żertwa". Znany kieleckim widzom Nowak w bardzo sugestywny sposób przypomniał koszmar stalinowskiego więzienia. Narrację rozbiła co prawda niezapowiedziana przerwa - aktor zapomniał rekwizytu - paczki papierosów, ale i tak zapanował nad wyobraźnią widzów.

Ecce Homo przypomniał też wystawiony 10 lat wcześniej spektakl "Don Juana" w nowej (żeńska część zespołu) obsadzie. W piątkowy wieczór miały też miejsce wernisaże i finisaże wystaw.

W drugim dniu po żartobliwym spektaklu "Bez przesady" Teatru MBJ - Gdynia, rozprawiającym się z damsko-męskimi stereotypami, Wojciech Kowalski wbił widzów w ziemię monodramem "Homosovieticus" [na zdjęciu] opartym na tekstach Michaiła Zoszczenki. Satyra na obywateli Rosji lat porewolucyjnych brzmiała bardzo aktualnie i chyba dlatego śmiech często grzązł w gardle.

Największym zainteresowaniem widzów (nie wystarczyły już dostawiane za każdym razem ławki i krzesła) cieszyły się spektakle niedzielne. Kompania Teatralna Mamro z Warszawy nie zawiodła oczekiwań i żart sceniczny - zamiana ról: recenzenci stają się aktorami ocenianymi przez widzów, została nagrodzona bardzo gorącymi barwami.

Ecce Homo zaprezentował "Być świnią w maju" - spektakl w reżyserii Marcina Bortkiewicza do tekstów Ildefonsa Gałczyńskiego, którego premiera odbędzie się pod koniec miesiąca. To jeszcze kilka tygodni, ale to, co zobaczyliśmy już było bardzo ciekawe. W sumie widzowie obejrzeli osiem spektakli i jeden recital.

Lidia Cichocka
Echo Dnia
21 listopada 2018

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...