Brylantowa Syrena

75 lat od pierwszej premiery Teatru Syrena w Warszawie

Ta historia zaczyna się w zwykły czwartek 5 lipca 1945 roku. Warszawa jest morzem gruzów, życie kulturalne zaczyna odradzać się w Łodzi, do której już od dawna przybywają artyści ze zburzonej stolicy. Z Lublina do Łodzi z misją utworzenia teatru dotarł także poeta i satyryk Jerzy Jurandot. I to on w ten czwartkowy wieczór wita gości, pierwszych widzów stworzonego przez siebie Teatru Syrena.

Wtedy właśnie, w skrzydle łódzkiego Grand Hotelu, ma miejsce pierwsza premiera nowego teatru zatytułowana „Inne czasy" (reż. Eugeniusz Koszutski oraz Kazimierz Pawłowski). Pierwszy spektakl Syreny był estradową składanką, a na scenie, obok gwiazd przedwojennych kabaretów i teatrów rewiowych jak: Stefcia Górska, Stefania Grodzieńska czy Czesław Skonieczny, wystąpili niezwykli debiutanci Alina Janowska i Edward Dziewoński. Kostiumy przygotowała Krystyna Wolińska, która wymyśliła także nazwę nowego teatru, od tego czasu działającego pod nazwą Teatr Syrena. W 1948 roku, po przenosinach do dawnej ujeżdżalni koni przy ul. Litewskiej 3 w Warszawie, Teatr Syrena zaczął warszawski etap swojej działalności.

Przez lata Syrena przyciągała wielkie gwiazdy teatru i estrady z Hanką Bielicką, Ireną Kwiatkowską, Lopkiem Krukowskim, Ludwikiem Sempolińskim czy Adolfem Dymszą na czele. Nie ma już z nami żadnego aktora, który pamiętałby pierwszą premierę Syreny, sam Teatr Syrena również przeszedł metamorfozę, stając się nowoczesnym teatrem musicalowym, ale przy Litewskiej 3 nie zapomina się o gwiazdach Teatru Syrena i o jego historii.

W 2020 roku od tego pierwszego, pamiętnego czwartku upłynie 75 lat. Syrenę czeka zatem brylantowy jubileusz, którego obchody zaplanowano na cały rok. W honorowym komitecie jubileuszowym zasiądą artyści i twórcy związani z bogatą historią tego teatru. W ramach roku jubileuszowego odbędą się dwie premiery. W lutym, wraz czołowym polskim reżyserem musicalowym, Wojciechem Kościelniakiem, wyruszymy w musicalową podróż do Warszawy lat 70., gdzie kapitan Żbik zmierzy się z kryminalną zagadką żółtego saturatora. Jesienią z kolei zaprosimy na lekcje latania w czasie muzycznego spektaklu w reżyserii Jakuba Szydłowskiego pt. „Kajko i Kokosz. Szkoła latania" (ten ostatni spektakl powstaje w koprodukcji z Białołęckim Ośrodkiem Kultury). Wszyscy chętni, by podejrzeć, jak działa teatr „od kuchni", będą mieli ku temu okazję w maju, w czasie dnia otwartego Teatru Syrena. Miłośnicy teatru będą mogli wówczas zajrzeć nawet do teatralnych biur, a dociekliwi na pewno poznają niejedną teatralną tajemnicę. Przygotowywana jest wystawa jubileuszowa oraz podcasty związane z historią i dniem dzisiejszym Syreny, a święto ul. Litewskiej pozwoli poznać teatr i jego ekipę jako fajnego sąsiada. Jako kulminację obchodów zaplanowano jesienny koncert jubileuszowy, który będzie szansą na spotkanie się na scenie kilku pokoleń artystów pracujących w Syrenie. Z jednej strony będzie to muzyczna podróż przez bogatą historię sceny przy Litewskiej, z drugiej podsumowanie ostatniego okresu w działalności stołecznej Syreny, która z sukcesem zachęca wszystkich, by zakochali się w musicalu.

Obecnie Teatr Syrena to nowoczesny teatr muzyczny, dynamicznie rozwijająca się warszawska scena, która w ostatnich sezonach zmieniła swój charakter, podchwytując globalne trendy w teatrze muzycznym i otwierając się na szeroką widownię. Najnowsze produkcje Teatru Syrena, m.in. światowe musicale „Rodzina Addamsów", „next to normal" i „Rock of Ages", spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno przez widzów, jak i środowisko teatralne oraz krytyków. Chwalone są za rozmach, widowiskowość, profesjonalizm przygotowania i wykonania – niezwykle istotny w tak trudnym gatunku, jak musical. Ludzie związani z Teatrem Syrena dumni są jednak nie tylko z osiągnięć artystycznych Teatru, ale także z miejsca, w którym pracują.

Jagoda Lenarcińska
Materiał Teatru
16 stycznia 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia