Brzechwa dla dzieci

"Brzechwa dla dzieci" - reż. Bernard Szyc - Teatr Muzyczny w Gdyni

Bernard Szyc udowodnił, że ma niezwykły dar komunikacji z młodym widzem. Po udanej "Pchle Szachrajce" stworzył spektakl, którym ponownie trafia w oczekiwania najtrudniejszego i najbardziej wymagającego odbiorcy. I co ciekawe, wykreowany na scenie świat jest zaprzeczeniem wirtualnej rzeczywistości, do której dzisiaj zaprasza się dzieci na każdym kroku.

Komplet znanych wierszy Jana Brzechwy układa się w kolorową opowieść o świecie, w którym jest miejsce na zabawę i odrobinę wygłupów, ale bez przemocy i zbędnej infantylności. Spektakl jest świeży, niebanalny, ale przede wszystkim bardzo żywiołowy. Tempo jest tu naprawdę godne podziwu. Zespól Muzycznego zabiera nas w bajkową i zaskakującą podróż. Otwiera drzwi do krainy wyobraźni, którą wypełniają tradycyjne, ale jakże ciekawe kostiumy, rekwizyty i barwna scenografia autorstwa Kaliny Konieczny, dynamiczna choreografia oraz właśnie - piątka czarodziei. Wielkie brawa dla Igi Grzywackiej, Aleksandry Meller, Sylwii Wąsik, Mateusza Deskiewicza i Aleksego Perskiego, którzy z powodzeniem wcielają się w ogrom postaci.

Magia tej historii to w dużej mierze zasługa kompozycji autorstwa Renii Gosławskiej. Wykonywana przez nią w trakcie spektaklu muzyka nadaje wierszom Brzechwy nowe życie. Dla aktorów jest płaszczyzną do chwilami zabawnych i zaskakujących interpretacji, dla dzieci szansą na poznanie dźwięków i instrumentów z całego świata.

Wydawałoby się, że w świecie technologii i ogromu bodźców, które atakują nas z każdej strony, należy postawić na mocny i gwałtowny przekaz. Okazuje się, że dla młodej widowni teatr tradycyjny w formie, ale nowoczesny w środkach wyrazu wciąż może być atrakcyjny. Wystarczy zrobić rzecz autentyczną, pełną prawdy i pozytywnych emocji. Wówczas najmłodsi siedzą w fotelach z wypiekami na twarzy, a ci nieco starsi, którzy wchodzą na widownię odrobinę skrępowani, wracają do najlepszych lat dzieciństwa i szybko dołączają do wspólnego śpiewania z siedzącym obok pięciolatkiem.

Piotr Sobierski
"Teatr"
17 listopada 2017

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia