Brzyk reżyseruje "Korzeńca" w Zagłębiu

"Korzeniec" - reż: Remigiusz Brzyk - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Najlepszą według wortalu granice.pl książkę 2011 roku - "Korzeniec" Zbigniewa Białasa będzie można zobaczyć... w Teatrze Zagłębia. Na jutro zaplanowano pierwszą próbę. Spektakl przygotuje ceniony w świecie teatru reżyser Remigiusz Brzyk.

Wybór "Korzeńca" nie dziwi, wszak akcja książki dzieje się w Sosnowicach przed 1914 rokiem. - Odbieram ją jako sosnowiecką "Ziemię obiecaną". Brzyk był u nas podczas Metropolitalnej Nocy Teatrów. Dostał jej egzemplarz. Rozmawiając o jego pracy w Sosnowcu, myśleliśmy o różnych autorach, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na coś, co jest związane z tym miastem. Stąd wybór "Korzeńca" - tłumaczy Dorota Ignatjew, zastępca dyrektora ds. artystycznych sosnowieckiej sceny.

Z wystawienia książki w teatrze cieszy się też Zbigniew Białas, autor "Korzeńca". - Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć, jak książka sprawdzi się na deskach teatru. Trochę się tylko boję, czy da się skondensować powieść o wielu wątkach, pisaną w różnych stylach - mówi autor, na co dzień profesor anglistyki Uniwersytetu Śląskiego, który pracuje już nad drugim tomem "Korzeńca". - Mam nadzieję, że pod koniec przyszłego roku ukaże się w księgarniach - dodaje. Akcja drugiej części rozgrywa się tuż po I wojnie światowej z retrospektywami na temat wojny.

Adaptacji sztuki podjął się Tomasz Śpiewak. Remigiusz Brzyk oprócz reżyserii przygotuje również kostiumy. Premierę zaplanowano na 19 maja.

Tomasz Szymczyk
Dziennik Zachodni
14 marca 2012

Książka tygodnia

Wybór poezji
Wydawnictwo Ossolineum
Zbigniew Herbert

Trailer tygodnia