BTL na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych

Konferencje i spotkania z twórcami

Instytut Teatralny zaprasza 7 maja do Centrum Festiwalowego, ul. Nowy Świat 63 na spotkanie z twórcami spektakli nurtu Białostocki Teatru Lalek a 9 maja na konferencję "Lalki nie dla dzieci. Czy polski teatr lalek wyrósł z dziecięcej publiczności?".

Program konferencji:

7.05.09, godz. 19.00-20.30: Spotkanie z twórcami spektakli nurtu Białostocki Teatru Lalek

Zaproszeni goście: Krzysztof Dzierga, Andrzej Dworakowski, Alain Lecucq, Jerzy Murawski, Ewa Piotrowska, Eduardo de Paiva Souza, Wojciech Szelachowski, Marek Waszkiel

Prowadzenie:

Marta Feluś, Alicja Morawska-Rubczak

9.05.09, godz. 12.00-16.00 : Konferencja "Lalki nie dla dzieci. Czy polski teatr lalek wyrósł z dziecięcej publiczności?"


12.10-12.30 - prof. Krzysztof Rau 

12.30-12.50 - dr Marek Waszkiel

12.50-13.10 - Marek Chodaczyński

13.10-13.30 - przerwa

13.30-13.50 - Adam Walny

13.50-14.10 - Marcin Bartnikowski

14.10-14.30 - przerwa

14.30 -16.00 - dyskusja z udziałem referentów oraz zaproszonych gości - twórców BTL, artystów lalkarzy, krytyków teatralnych, studentów wydziałów lalkarskich i widzów

Prowadzenie: Marta Feluś, Alicja Morawska-Rubczak

prof. Krzysztof Rau opowie o tym dlaczego powołał scenę dla dorosłych przed laty, a także o tym jaki teatr chcą dziś robić młodzi adepci sztuki lalkarskiej.

dr Marek Waszkiel przybliży temat współpracy z artystami zagranicznymi przy tworzeniu spektakli dla dorosłych w BTL.

Marek Chodaczyński z Unii Teatru Niemożliwego - opowie o stanie teatru lalek dla dorosłych w Polsce i na świecie z perspektywy doświadczeń organizatora festiwalu teatrów lalek dla dorosłych.

Adam Walny oraz Marcin Bartnikowski z Kompanii Doomsday przedstawią perspektywę niezależnych twórców teatru lalek nastawionego na dorosłą widownię oraz o recepcji tego typu działania w Polsce i na świecie.

Białostocki Teatr Lalek kierowany obecnie przez Marka Waszkiela, istnieje od 1953 roku. Początkowo był prowadzony przez grupę lalkarzy amatorów z czasem pod kierownictwem Piotra Sawickiego uzyskał subwencję państwową. Teatr przez prawie 60 lat konsekwentnie wypracowywał metody pracy, stopniowo budował zespół oraz otwierał się na działania spoza sceny polskiej.

Obecnie działalność BTL dzieli się na cztery nurty: przedstawienia dla dzieci, autorski nurt spektakli muzyczno-lalkowo-aktorskich realizowanych przez Wojciecha Szelachowskiego, przedstawienia poszukujące i eksperymentatorskie - projekty realizowane na scenie studyjnej, we współpracy z najmłodszym pokoleniem lalkarzy z kręgu Akademii Teatralnej w Białymstoku oraz przedstawienia dla dorosłych.

Nurt dla dorosłych, prezentowany na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych Spektakle, został zapoczątkowany w 1972 roku i od tego czasu w BTL powstało wiele spektakli na podstawie największych dzieł literatury światowej. Teatr pomimo pozornie dziecięcej formy wymaga od widza przekroczenia jej powierzchowności, przełamuje symbol lalki - dziecięcej zabawki i tworzy nowe znaczenia. Przez ostanie lata zespół BTL pokazywał spektakle m.in. w Francji, Rosji, Holandii, Chinach oraz zdobył wiele prestiżowych nagród na festiwalach międzynarodowych.

"Połowa spektakli Białostockiego Teatru Lalek adresowany jest do publiczności dorosłej, głównie młodych, ciekawych, niestandardowo myślących widzów, dla których teatr nie jest tylko rozrywką, ale środkiem do odkrywania i głębszego poznawania świata sztuki" (Marek Waszkiel)

"Hasłem-kluczem dla działań białostockiego teatru może być słowo "spotkanie" - osób, pokoleń, estetyk, narodowości, kultur i czego tam jeszcze"
(mi)

Paweł Płoski
Materiały Festiwalu
5 maja 2009

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia