BTL remontuje dużą scenę

koniec remontu w październiku

Najważniejszy element teatru nareszcie doczekał się renowacji. Funkcjonująca od ponad 30 lat scena w głównej sali przejdzie prawdziwą techniczną metamorfozę. Ekipa remontowa rozpoczęła już prace, które powinny zakończyć się pod koniec października.

To miejsce od początku istnienia, czyli od końcówki lat 70. ubiegłego wieku nigdy nic było modernizowane, wszystkie konstrukcje i technologie były przestarzałe. Teraz, po remoncie scena będzie ruchoma, całkowicie zmechanizowana - mówi Małgorzata Langier, wicedyrektorka teatru. - Wcześniej zakupiliśmy potrzebne podzespoły, specjalistyczne podnośniki, wyciągniki. Scena jest robiona na specjalne zamówienie, dokładnie na taką przestrzeń, jaką dysponujemy. 

Główna scena - złożona z czterech oddzielnych, długich na osiem metrów podestów - od czasu funkcjonowania teatru przy ul. Kalinowskiego pozostawała w niezmienionym stanie. Wymagała gruntownego przebudowania i wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technicznych.

- Po przebudowie scena będzie oparta na zapadniach, dzięki temu będzie miała dwa poziomy To zwiększy możliwości pracy aktorów - mówi Małgorzata Langier.

Dzięki przebudowie ma być bardziej mobilna, nowoczesna i całkowicie zmechanizowana. Ta inwestycja ma kosztować prawie 5 mln zł. Modernizację częściowo finansuje ministerstwo kultury - dokłada 680 tys. zł. Pokaźną dotację na ten cel przeznaczył białostocki magistrat, który nadzoruje placówkę. W dwóch etapach BTL dostał 3,5 mln zł z miejskiego budżetu.

- To jest ogromna pomoc, bez niej musielibyśmy zaciągnąć kredyt - przyznaje wicedyrektorka teatru.

Modernizacja sceny specjalnie została zaplanowana na czas wakacji, tak by zbytnio nie dezorganizować działalności teatru. Zakończenie remontu przewidziano na koniec października. To jednak nie oznacza, że BTL zostanie zamknięty. Planowane są spektakle na małej scenie. Czynna będzie tzw. sala prób, na której grane są głównie przestawienia dla najmłodszej widowni.

Na pierwsze przedstawienia w nowym sezonie teatr zaprasza od 8 września. Niektóre spektakle będą wystawiane poza siedzibą BTL. Lalkarze gościnnie zaprezentują się na scenach Akademii Teatralnej przy ul. Sienkiewicza 14, kina Forum przy ul. Legionowej 5 oraz w galerii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, czyli w białostockich Spodkach, przy ul. św Rocha 14.

Nowy dyrektor 

 Od września Białostockim Teatrem Lalek kierować będzie wyłoniony w konkursie Jacek Malinowski - pochodzący z Łomży reżyser i scenarzysta, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku, w której teraz prowadzi zajęcia ze studentami. Od 2009 roku był dyrektorem rzeszowskiego teatru Maska. Wielokrotnie uczestniczył w festiwalach i warsztatach teatralnych w Polsce i za granicą.

Anna Kopeć
Kurier Poranny
5 lipca 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
Małgorzata Langier
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...