BTL świętuje jubileusz

"Texas Jim" - reż. Paweł Aigner - Białostocki Teatr Lalek

Białostocki Teatr Lalek to mnóstwo spektakli, kilka pokoleń widzów i samych artystów, wspaniałe premiery, wernisaże wystaw, wydawnictwa okolicznościowe i inne działania artystyczne. Żaden teatr w Białymstoku nie ma tak zróżnicowanego repertuaru, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Świętowanie jubileuszu 60-lecia placówki jest częścią tegorocznych Dni Miasta. Zaprezentowane zostaną nie tylko nasze rodzime spektakle z ostatniego sezonu, ale też propozycje zagraniczne i kilka premier. Odbędzie się też promocja książki, która powstała specjalnie na jubileusz pt. "Nasz BTL". - Ta książka jest czymś wyjątkowym - zapewnia Jacek Malinowski, dyrektor BTL. - Mam nadzieję, że dzięki niej kolejne pokolenia miłośników teatru będą miały coś pożytecznego. Nie wspominając o studentach, którzy na pewno będą chcieli zgłębić tajniki teatru. A dzięki tej książce to będzie możliwe.

Książka jest pracą zbiorową. Znaleźć w niej będzie można artykuły, wywiady, przedruki oraz bardzo ciekawe zdjęcia z różnych etapów funkcjonowania teatru. Całość zebrał Marek Waszkiel, który BTL zna od podszewki (nic w tym zresztą dziwnego, ponieważ przez kilka lat był dyrektorem teatru). Promocja książki odbędzie się w sobotę o godz. 18. Będzie można porozmawiać z twórcami albumu i, co najważniejsze, z jego bohaterami - aktorami, ludźmi teatru i tymi, którzy zazwyczaj są gdzieś z boku, a bez których teatr nie mógłby funkcjonować. Spotkanie poprowadzi Konrad Szczebiot.

Texas Jim na dużej scenie

Obchody 60-lecia potrwają od piątku do niedzieli, a gala jubileuszowa odbędzie się w piątek o godz. 17. Poprzedzi ją prezentacja spektaklu "Texas Jim" w reżyserii Pawła Aignera.

Kilka spektakli będzie miało w Białymstoku swoje polskie premiery. W sobotę o godz. 16 Figurentheater Wilde&Vogel z Niemiec zaprezentuje "Fausta", o 18.30 zobaczyć będzie można "Pieśń nad pieśniami" Wielkiego Teatru Lalek w Sankt Petersburgu z Rosji, a o 22 na placu przed BTL Adam Walny i jego Walny Teatr zaprezentuje "Don Kichota". W niedzielę o godz. 12 Słowacy pokażą "Legendę o Szczurołapie".

- Zależało nam na tym, żeby pokazać różne oblicza teatru - twierdzi Malinowski. - I tak "Legenda o Szczurołapie" jest klasycznym widowiskiem lalkowym, "Faust" to pogranicze eksperymentu, a "Pieśń nad pieśniami" to teatr poszukujący.

Dodatkowo we foyer prezentowane będą plakaty teatralne, a w przestrzeni Kawiarni Lalek wyświetlane spektakle. A przed teatrem, od strony wejścia administracyjnego pojawiła się rzeźba Pegaza, która powstała 10 lat temu.

(uk)
Gazeta Współczesna
22 czerwca 2013

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia