Budowa nowej sceny lalkowej w Zielonej Górze

Od października na placu Teatralnym w Zielonej Górze powstaje scena lalkowa, nowa część Teatru Lubuskiego.

Jest to ogromny krok w modernizacji Teatru, którego koszt wyniesie 15 mln złotych. W nowym, trzykondygnacyjnym budynku Teatru znajdzie scena lalkowa oraz scena letnia, na której, gdy pogoda dopisze, odbywać się będą wydarzenia plenerowe. Nie zabranie oczywiście pomieszczeń garderobianych, szatni i magazynów.

W środku znajdziemy też małe muzeum lalek, gdzie Teatr Lubuski zaprezentuje swoje zbiory. Budynek zostanie połączony łącznikiem z obecną siedzibą teatru. Pod łącznikiem na wysokości pierwszego piętra możliwy będzie ruch samochodowy.

Wykonawcą prac jest firma Exalo Drilling (dawny Diament). Inwestycja to ponad 15 mln zł, w tym aż 8 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach projektu RPO Lubuskie 2020. Sama budowa pochłonie 10, a wyposażenie teatru 5 mln zł.

W październiku Dyrektor Lubuskiego Teatru i wykonawca wbili symboliczną pierwszą łopatę. Jak poinformował urząd marszałkowski przeprowadzono już roboty ziemne i przygotowawcze. Wkrótce zostaną wykonane fundamenty oraz izolacje. Natomiast wczesną wiosnę zaplanowano wykonanie ścian, słupów, belek, wieńców i stropów żelbetowych.

Zakończenie prac zaplanowano na listopad 2022 roku. Dyrekcja teatru wierzy, że termin zostanie dotrzymany i już planuje spektakle.

Beata Zwierzyńska
Dziennik Teatralny
13 stycznia 2021

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...