Budowa opery zakończona

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Ruszają ostatnie przetargi. Budowa nowej opery praktycznie już się zakończyła. W tej chwili trwają prace przy mechanizacji sceny i wyposażaniu wnętrz. W najbliższym czasie ogłoszone będą ostatnie przetargi związane z gmachem przy ul. Odeskiej

Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku to największa inwestycja kulturalna w naszym regionie. To 16 tysięcy metrów kwadratowych, w tym widownia na 1028 osób i zielone dachy. Budowa gmachu przy ul. Odeskiej rozpoczęła się

w 2007 roku. Teraz dobiega już końca. - Prace budowlane praktycznie się zakończyły W tej chwili sprawdza je komisja odbiorowa. Trwa też wielkie sprzątanie wewnątrz budynku i prace związane z jego wyposażaniem. Do końca marca ma być gotowa mechanizacja sceny - mówi Ireneusz Domański, dyrektor biura inwestycji w urzędzie marszałkowskim.

Przygotowywane są też ostatnie przetargi związane z nową podlaską operą. W tej chwili można składać oferty związane z dostawą instrumentów. Jeszcze w styczniu ma zostać ogłoszony duży przetarg na multimedia. Chodzi m.in. o system projekcji scenografii, prezentacji multimedialnych oraz filmów, rejestrację obrazu i dźwięku z sali koncertowej, tłumaczenia symultaniczne i audiodeskrypcji, wyświetlacz libretta.

Kolejne przetargi, które też rozpoczną się w pierwszych miesiącach tego roku dotyczą rozbudowy systemu monitoringu, maszyn i urządzeń sprzątających, sceny mobilnej, a nawet remontu szaletu zewnętrznego.

Na dokończenie całej inwestycji samorząd województwa przeznaczył w tym roku 18 milionów złotych. - Te pieniądze powinny wystarczyć, choć tu wszystko będzie

zależeć od przetargów i ofert -przypomina Ireneusz Domański. Wierzy, że żadnych opóźnień związanych z operą nie będzie.

Już w maju ma zostać oddany do użytku amfiteatr. Przygotowywana jest też rzeźba - głowa kompozytora, która zostanie umieszczona na dachu opery wśród zieleni.

Pierwszy koncert wewnątrz nowej opery ma być zagrany we wrześniu. Inauguracja potrwa dwa dni. Wystawiony zostanie "Straszny dwór" i musical "Korczak", na który nasza filharmonia ma wyłączność.

Liczby

230 mln zł to koszt budowy Opery i Filharmonii Podlaskiej

13 mln zł tyle w tym roku pójdzie na utrzymanie opery z budżetu województwa

Marta Gawina
Kurier Poranny
5 stycznia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia