Budynek

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu

Ulokowany na placu Wolności, w sąsiedztwie Narodowego Forum Muzyki oraz Opery Wrocławskiej, niewielki budynek to fragment dawnego skrzydła południowego Pałacu Królewskiego.

Ta część Pałacu została wzniesiony w duchu florenckiego renesansu w latach 1843 – 1846 według projektu Friedricha Augusta Stülera, wkrótce stając się głównym elementem placu Ćwiczeń, zwanego też Zamkowym (obecny plac Wolności). W 1926 roku w Pałacu Królewskim utworzono muzeum, drugie piętro skrzydła południowego mieściło okazałą ekspozycje wnętrz – od baroku do klasycyzmu, instrumentów muzycznych, wyrobów złotniczych, pamiątek po znanych wrocławskich poetach oraz wystawę sztuki secesyjnej.

W 1945 roku budynek został zniszczony, jego większą część rozebrano w latach 60.XX wieku, zachowując jedynie niewielki fragment dawnego skrzydła południowego. Przez wiele lat mieściły się w nim magazyny Muzeum Archeologicznego. W latach 2014 – 2016 obiekt przeszedł gruntowny remont i został przystosowany na potrzeby Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Po raz pierwszy od 1945 roku obiekt ten udostępniony zostanie publiczności.

W 2016 roku przed wejściem do budynku odsłonięto rzeźbę Głowa Orfeusza według projekty Wrocławskiego rzeźbiarza Theodora von Gosena (1873 – 1943).

(-)
Materiał Muzeum
15 marca 2017
Portrety
Janusz Degler

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia