Burza Pana Szekspira

"Burza" - reż. Henryk Adamek - Stowarzyszenie Teatralne Tespis w Katowicach

W poniedziałek 29 września 2014 roku w Pałacu Młodzieży w Katowicach premierą „Burzy" według Williama Szekspira, Stowarzyszenie Teatralne Tespis z Katowic rozpocznie realizację projektu teatralnego dla dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat pod nazwą „Baśnie Pana Szekspira".

W ramach zainicjowanego przez Stowarzyszenie projektu, jeszcze w tym roku wyprodukowany zostanie spektakl „Romeo i Julia". Adaptację sceniczną i reżyserię obu sztuk, na potrzeby dziecięco-młodzieżowej widowni powierzono znawcy twórczości Szekspira, Henrykowi Adamkowi.

Okazją do realizacji projektu są przypadające na lata 2014 - 2016 obchody: w 2014 roku 450. rocznicy urodzin i w 2016 roku 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira.

Ideą „Baśni Pana Szekspira" jest zainicjowanie wśród społeczności pozbawionych łatwego dostępu do teatru nawyku uczestniczenia w wydarzeniach teatralnych, zaszczepienie miłości do teatru oraz budowanie wśród dziecięcej publiczności świadomych odbiorców sztuki teatralnej. Mamy nadzieję, że poprzez wysoki poziom artystyczny przygotowanych spektakli uda się zaktywizować rodziców i pedagogów do kształtowania u dzieci potrzeby uczestniczenia w kulturze wysokiej.

Po premierowych pokazach, które odbędą się w Katowicach kolejno we wrześniu i listopadzie, Stowarzyszenie planuje wyruszyć ze spektaklami w trasę i dotrzeć do miejsc pozbawionych teatrów repertuarowych, w których dzieci oraz ich opiekunowie mają utrudniony dostęp do wartościowych propozycji kulturalnych.

Grupą docelową „Burzy" - pierwszego zrealizowanego w ramach projektu spektaklu, będą dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Z kolei „Romeo i Julia" skierowany zostanie do nieco starszej widowni: w przedziale wiekowym od 10 do 17 lat.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach.

Agnieszka Kiełbowicz
Dziennik Teatralny Katowice
17 września 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...