"Burza" w Chełmskim Domu Kultury

w ramach programu "Teatr Polska"

W spektaklu Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty reżyser podąża tropem pięciu postaci z szekspirowskiej "Burzy". Kameralna forma przedstawienia skupia intrygę całego dramatu jak w soczewce, a wypreparowane fragmenty tekstu tworzą okazję do studium relacji córka-ojciec oraz wypróbowywania granicy pomiędzy iluzją i rzeczywistością.

Bohaterowie "Burzy" przypominają osobliwości rodem z filmów Federico Felliniego. Bliżej im do aktorów z jarmarcznej budy teatralnej niż potomków rodziny królewskiej. Wszyscy podlegają reżyserskiej wizji Prospero, a ta często bywa zaskakująca i nieprzejednana. W scenariuszach stworzonych przez starego maga opiekuńczość miesza się z zaborczością, a bezwarunkowa miłość z pokusą kontroli. Wyspa przestaje być wyspą. Realność traci kształty i kontury. Tak w skrócie przedstawia się fabuła spektaklu "Burza", który już w najbliższym czasie będzie można obejrzeć w Chełmskim Domu Kultury.

W przedstawieniu zobaczymy mistrzowską obsadę. Główną rolę gra Henryk Talar, aktor do niedawna związany w Teatrem Narodowym w Warszawie, laureat nagrody im. Boya-Żeleńskiego przyznawanej przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych oraz Klubu Krytyki Teatralnej SD RP. W pozostałych rolach widzowie zobaczą; Bartłomieja Bobrowskiego, Mateusza Rusina, Wiktora Korzeniewskiego oraz Marię Pawłowska.

Przedstawienie będzie można obejrzeć w ramach projektu "Teatr Polska", który promuje spektakle teatralne w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. "Teatr Polska" organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl "Burza" wg Williama Shakespeare'a obejrzymy już 24 września. Początek o godz. 19. Bilety w cenie 20 zł już w sprzedaży.

(-)
Super Tydzień Chełmski
10 września 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia