Bydgoska premiera

"Against" - reż. Nils Torpus - Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Teatr Polski w Bydgoszczy od wielu lat aktywnie uczestniczy w realizacji koprodukcji międzynarodowych. Stają się one częścią repertuarowych planów i urozmaiceniem rodzimej sceny. Teatr Polski zrealizował sztuki z teatrami m.in. z Mannheim („Kill the kac”), Wilhelmshaven („Truskawkowa niedziela”) czy Edynburga („Cherry Blossom”).

Jedną z międzynarodowych propozycji jest „Against" – koprodukcja TPB i Schlachthaus Theater w Bernie.

Prapremiera spektaklu odbyła się 24 maja br. w Bernie, a bydgoska premiera będzie prologiem tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier, który potrwa od 28 września do 6 października.

Schlachthaus Theater opiera repertuar przede wszystkim na produkcjach oraz koprodukcjach szwajcarskich lub zagranicznych teatrów niezależnych. Obie instytucje współpracują od 2011 roku, kiedy to Teatr Polski miał okazję wystawić w Bernie „V (F) ICD-10 Transformacje"  w reż. Pawła Łysaka.

„Against" – spektakl z elementami wykładu i hakowania na scenie, porusza temat monitoringu, inwigilacji oraz cenzury w Internecie. Założeniem jest, że tekst będzie kompilacją innych tekstów znalezionych i ukradzionych z Internetu lub innych źródeł.

Tłem wydarzeń ukazanych w tej dokumentalnej sztuce są protesty związane z okupacją Wall Street i porozumieniem anty-ACTA, a także próba aresztowania i oskarżanie o szpiegostwo Edwarda Snowdena. Ważnym kontekstem są jednak również teorie spiskowe, które mnożą się w związku z narastającym poczuciem braku bezpieczeństwa i zacieraniem granicy między światem realnym a wirtualnym, a także pomieszanie języków i porządków, które sprawia, że teorie naukowe czy ekonomiczne funkcjonują obok mistycznych czy spirytualistycznych.

Reżyserem spektaklu jest Nils Torpus (Szwajcaria), kuratorami projektu: Myriam Prongué i Paweł Łysak, dramaturgiem: Paweł Sztarbowski, kierownikiem produkcji: Michael Röhrenbach, scenografię, światła i kostiumy zaprojektowała Agata Skwarczyńska, a przekładu tekstu dokonała Iwona Nowacka, która jest również asystentką reżysera. W spektaklu wystąpią: Volker Birk, Gina Gurtner, Michał Jarmicki, Aleksandra Pisula, Giulin Stäubli.

Najbliższe pokazy spektaklu:

21 września godz. 20.30 PREMIERA BYDGOSKA

22 września godz. 19.00

23 września godz. 19.00

24 września godz. 19.00

25 września godz. 19.00

27 września godz. 17.00

28 września godz. 17.00

Zapraszamy do odwiedzania strony: www.teatrpolski.pl

(-)
Materiał Teatru
20 września 2013

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...