Bydgoskie przedstawienia docenione

Ranking najlepszych spektakli minionego sezonu

Portal internetowy Teatrdlawas.pl ogłosił ranking najlepszych spektakli minionego sezonu. Bydgoszcz ma się czym chwalić.

Portal już po raz kolejny opublikował ranking podsumowujący sezon teatralny 2013/2014. Można w nim znaleźć kilka spektakli z Bydgoszczy.

Bydgoski teatr na wysokim poziomie

I tak jednym z najlepszych spektakli została uznana "Trędowata" [na zdjęciu] reżyserii Wojciecha Farugi, zrealizowana w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W kategorii najlepsza scenografia znalazły się aż dwie sztuki bydgoskiego teatru - "Trędowata" oraz "Cienie. Eurydyka mówi:" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Wśród przedstawień z najlepszą muzyką również znalazły się dwa od nas - "Wesele" reżyserowane przez Marcin Libera, z muzyką Filipa Kanieckiego oraz "Cienie. Eurydyka mówi:", do którego muzykę skomponował Paweł Krawczyk, a utwory na żywo śpiewała Kasia Nosowska.

Jednym z najlepszych spektakli dla dzieci minionego sezonu został uznany bydgoski "Plastusiowy pamiętnik" w reżyserii Leny Frankiewicz. Wyróżnienie nie ominęło także Opery Nova, której "Księżniczka Czardasza" triumfowała w kategorii najlepszy spektakl muzyczny.

- Ranking układamy na podstawie ocen kilku osób redagujących serwis, głównie studentów wiedzy o teatrze - tłumaczy Wiesław Kowalski, redaktor naczelny portalu. - Jeździli po Polsce, oglądali spektakle i je oceniali. Później zliczyliśmy głosy i ułożyliśmy ranking.

Jesteśmy w czołówce teatrów

W zestawieniu dominują teatry właściwie z czterech miast - Wrocławia, Warszawy, Krakowa i właśnie Bydgoszczy. - Można powiedzieć, że to w tej chwili główne ośrodki teatralne w Polsce - mówi Kowalski. - Oczywiście, nie jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkich sztuk we wszystkich miastach. Wydaje mi się jednak, że to właśnie te miasta są w tej chwili kluczowe dla polskiego teatru.

Całe zestawienie znajdą Państwo w serwisie Teatrdlawas.pl.

Joanna Pluta
Gazeta Pomorska
13 sierpnia 2014

Książka tygodnia

W trzech zdaniach. Notatki z lat 2018-2019
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski

Trailer tygodnia

„Viva La Mamma" - reż....
Roberto Skolmowski