Była owacja na stojąco

"Zemsta" - aut. Aleksander Fredro - reż. Paweł Aigner - Białostocki Teatr Lalek

Podczas premiery w Białostockim Teatrze Lalek pojawiło się sporo znanych twarzy. Byli aktorzy, artyści i ludzie teatru. Tutaj dyrektor Białostockiego Teatru Lalek - Jacek Malinowski i dramaturżka i autorka książek dla dzieci Marta Guśniowska.

Paweł Aigner, reżyser "Zemsty" podszedł do tekstu Fredry w nowatorski i innowacyjny sposób. W niedzielę, 4 czerwca, w Białostockim Teatrze Lalek odbyła się premiera spektaklu. Pokaz zakończyła owacja na stojąco. Aktorzy podziękowali widzom i twórcom spektaklu, a później kilkukrotnie wracali z kulis by się ukłonić.
Reklama

- Nastrój przed premierą mam bardzo dobry - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru lalek. - Myślę, że nasi artyści bardzo dobrze przepracowali czas prób. "Zemsta" jest wyjątkowym wyzwaniem jeżeli chodzi o wiersz, więc tym bardziej myślę, że koleżanki i koledzy chcieli to ambicjonalnie zrealizować.

Spektakl spodobał się widowni licznie zgromadzonej w teatrze. Aktorzy i twórcy spektaklu dostali owacje na stojąco. Najbardziej podobał się brawurowy Michał Jarmoszuk w roli Józefa Papkina i Ryszard Doliński jako Cześnik. Razem stworzyli na scenie duet idealny. Było zabawnie, ale nie zabrakło też prawdy o nas samych.

- Myślę, że zadziała tutaj ta zasada teatralna, że śmiejemy się z czegoś, a potem zastanawiamy się z czego tak naprawdę się śmiejemy - zapewnia Jacek Malinowski. - Myślę, że ten tekst w wyjątkowy sposób ma zapisane nasze uniwersalizmy narodowe. Element szlacheckich wojenek trwa w moim odczuciu do dziś. I co jakiś czas się odzywa w mniejszym lub większym natężeniu. Myślę, że dlatego warto takie sztuki przypominać. Wtedy teatr jest prawdziwym zwierciadłem.

Spektakl będzie grany w czerwcu - zarówno dla grup zorganizowanych, szkół, jak i dla widzów indywidualnych. Do nich skierowane będą popołudniowe spektakle. Dyrektor Malinowski zapewnia, że "Zemsta" wróci na afisz tuż po wakacyjnej przerwie, we wrześniu.

Spektakl wyreżyserował Paweł Aigner, w rolach głównych mogliśmy zobaczyć m.in.:

- Ryszarda Dolińskiego
- Wiesława Czołpińskiego
- Michała Jarmoszuka
- Mateusza Smacznego

Scenografię przygotowała Magdalena Gajewska, muzykę Tomasz Lewandowski, a pojedynki - Rafał Domagała.

Na premierze nie zabrakło znanych twarzy z artystycznego świata.

 

Urszula Śleszyńska
Kurier Poranny
6 czerwca 2023
Portrety
Paweł Aigner

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Feblik
Lech Mackiewicz
Małgorzata Maciejewska, czerpiąc z ta...