Bytom zaprasza do tańca

otwarto Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Na bytomskiej mapie instytucji kulturalnych pojawiła się nowa propozycja Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. W świeżo oddanej do użytku siedzibie Teatru, 13 lutego odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawione zostały plany działalności i rozwoju „Rozbarku". W konferencji wzięli udział: dyrektor naczelny Adrian Lipiński, pełnomocnik ds. programowych i menedżer teatru Anna Wróblowska, specjalista ds. PR & Marketing Karolina Staneczek-Pucher oraz zastępca prezydenta miasta Bytomia Aneta Latacz.

Siedzibą Bytomskie Teatru Tańca i Ruchu „Rozbark" jest odrestaurowana cechownia zamkniętej przed 10 laty Kopalni „Rozbark". Budynek został przystosowany do potrzeb teatru dzięki zaangażowaniu środków Unii Europejskiej i Miasta Bytomia. Inwestycja pochłonęła ponad 18 mln złotych. W budynku znajdują się sale do ćwiczeń, sala widowiskowa na blisko 200 miejsc z mobilną widownią, bufet, a także pomieszczenia biurowe. Do dyspozycji Teatru Rozbark przekazany został również były budynek administracji kopalni z przeznaczeniem na bazę hotelową.

Działalność merytoryczną zaplanowana została na trzech polach artystycznym, edukacyjnym i społecznym. Wielokrotnie podkreślano, że Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark ma mieć jak najbardziej otwartą i dostępną dla możliwie największej liczby osób formułę. Kontynuowana będzie działalności zlikwidowanego w 2013 Śląskiego Teatru Tańca, ale również poszerzona o taniec klasyczny, pantomimę czy taniec uliczny.  Adrian Lipiński poinformował, że podjęte już zostały rozmowy w celu nawiązania współpracy z innymi instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi w Bytomiu jak Opera Śląska, Państwowa Szkoła Baletowa czy Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie oddział w Bytomiu.

Zastępca prezydenta Aneta Latacz podkreślała, że ma być to instytucja skierowana do szerokiego grona odbiorców, aktywizująca bytomskie społeczeństwo, dla osób w każdym wieku i z różnymi doświadczeniami tanecznymi, lub bez nich.

Warsztaty i lekcje tańca dla dzieci, zajęcia dla seniorów, „Dancingi na Rozbarku" – jako forma oswajania z tańcem, milongi, i taneczne jam session. To tylko niektóre z propozycji tej nowej bytomskiej instytucji.

Plany na najbliższy czas to pierwsze spotkanie z widzami podczas Dni Otwartych Teatru Rozbark w dniach 7 – 9 marca. W programie m.in. warsztaty taneczne, zajęcia relaksacyjne, a także gościnny spektakl „Czterdzieści" Polskiego Teatru Tańca z Poznania.

Pierwsza premiera Teatru Rozbark planowana jest na 28 czerwca 2014 roku podczas 21. Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu, będzie to spektakl „This is not a love song". A tymczasem zaplanowano kilka gościnnych spektakli.

Przed Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark wciąż wiele wyzwań organizacyjnych, m.in: wybór dyrektora artystycznego czy chociażby powołanie zespołu artystycznego.

Katarzyna Jasielska
Dziennik Teatralny Katowice
15 lutego 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...