Cała siła w wolontariuszach

10. Nocne Teatralia Strachy Festiwal Sztuk Alternatywnych 7 – 9 września Krosno

Jeszcze nic nie można napisać o spektaklach, wystawach ani spotkaniach z artystami. Festiwal za kilka godzin będzie miał swoje oficjalne otwarcie. Jednak co tworzy wyjątkową atmosferę festiwalową w Krośnie to wolontariusze.

Paweł Wrona, dyrektor Festiwalu Sztuk Alternatywnych, miał rację twierdząc, że wolontariusze są siłą napędową tego wydarzenia.

Po przyjeździe do Krosna udałam się prosto do Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza. Tam praca wre od 10. rano. Wolontariusze tworzą kawiarenkę. Każdy jest za coś odpowiedzialny, każdy wie, co ma robić i widać, że chcą, aby ich praca była jak najlepsza. Cały budynek wypełniony jest duchem artystycznym, pełnego zaangażowania w ideę festiwalu i poczucia wspólnoty. Stworzenie czegoś takiego wymaga dużego nakładu sił i wiary w to, co się robi.

W okolicach Centrum Kultury, a także rynku spotyka się wolontariuszy. Nie można ich przeoczyć. Torby z nadrukiem genialnego plakatu dziesiątej edycji (autorstwa Grzegorza Langnera) przyciągają uwagę. Charakterystyczna dla tej grupy jest także duża chęć pomocy, uśmiech i pełna gotowość do działania. Dlatego obiad jedzą szybko lub biorą na wynos, by móc być w Centrum Kultur. Dlatego również nie mogę iść na nogach do hotelu, bo jedna z wolontariuszek, Karolina, już idzie po klucze do samochodu, chce mnie odwieźć by móc po drodze pokazać kilka kluczowych miejsc. Przesada? Nie. Tak jest i warto o tym przekonać się samemu.

Dzisiejszy wieczór rozpocznie się wernisażem wystawy „Polskie bagaże" Kasi Suro. Po tym scenę teatralną otwiera spektakl Teatru Ósmego Dnia z Poznania. Ostatnim punktem programu jest spotkanie z artystami, które poprowadzi Hubert Michalak.

Agnieszka Markowska
Dziennik Teatralny
7 września 2017

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia