Całe życie w dresach

"Całe życie w dresach" - reż. Przemysław Prasnowski - Teatr Ba-Q

Bohaterami spektakli Teatru Ba-Ku są ludzie wymykający się stereotypom i walczący ze swoim wykluczeniem. Bohaterka monodramu "Całe życie w dresach" czasem słyszy od znajomych: "Justyna, ty w ogóle nie wyglądasz na matkę niepełnosprawnego dziecka".

Spektakl jest próbą opowiedzenia o doświadczeniu bycia matką Jeremiego. Justyna Tomczak-Boczko, opiekę nad synem traktuje jako sztukę życia, w której poczucie humoru jest niezbędne. Bo jej życie nie jest ani tak smutne, ani tak przerażające, jak by się mogło wydawać. Podczas spektaklu, grając samą siebie, opowiada o swoim życiu z dużym dystansem i zaskakującą dawką czarnego humoru.

Ba-Ku teatr powstał w 2009 roku w Poznaniu i jest związany z Fundacją Barak Kultury. Podobnie jak Fundacja, Ba-Ku teatr opiera swój światopogląd na różnorodności, jednocząc wiele artystycznych osobowości ze środowisk mniejszościowych. Współpracują z nim m.in. aktorzy-imigranci: Hiszpanka Eva Rufo, Francuz arabskiego pochodzenia Hacen Sahraoui, pisarz i działacz LGBT Bartosz Żurawiecki oraz aktywistka na rzecz osób z niepełnosprawnościami Justyna Tomczak-Boczko. Liderem teatru jest Przemek Prasnowski, aktor i reżyser, szef m.in. Innego Festiwalu, dla którego kluczowym tematem artystycznych realizacji jest spotkanie z Innym.

"Całe życie w dresach" zostało wybrane spośród 224 zgłoszeń do finału 1. Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego "The Best OFF". Spektakl zdobył również wyróżnienie na OFTeN Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim 2017 roku "za ukazanie siły teatrów non-fiction"

Anna Solak
kultura.poznan.pl
27 września 2018

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...