Całość „Dziadów” na deskach Teatru Polskiego

"Dziady I, II, III, IV" - reż. Michał Zadara - Teatr Polski we Wrocławiu

Po pierwszy raz w historii teatru w całości na scenie wystawiane są „Dziady" Adama Mickiewicza. Premiera spektaklu w reż. Michała Zadary, odbywa się na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego.

Prace na wystawieniem w całości mickiewiczowskich „Dziadów" rozpoczęły się w 2010 r. W 2014 r. na deskach wrocławskiego Teatru Polskiego wystawiono części I, II i IV oraz utwór „Upiór", poprzedzający II część „Dziadów". Rok później Zadara zrealizował III część. W sobotę publiczność ogląda premierę spektaklu, na który składają się wszystkie części, łącznie z „Ustępem" oraz „Objaśnieniami". Przedstawienie, w którym zaplanowano sześć przerw, potrwa 14 godzin.

Według dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztofa Mieszkowskiego, wystawienie „Dziadów" w całości to najważniejsze wydarzenie ostatniego dziesięciolecia we wrocławskim teatrze.

45 lat temu „Dziady" podzieliły społeczeństwo

Reżyser spektaklu w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że „Dziady" w jego realizacji to wierna adaptacja dramatów Mickiewicza. – To są „Dziady" bez skrótów, co oznacza, że żadne słowo nie zostało wyrzucone (...). Kierowaliśmy się pierwszym wydaniem oraz rękopisami autora – powiedział Zadara.

Wielkie przedsięwzięcie scenograficzne

Podkreślił, że wierność tekstowi jest również związana z dużym przedsięwzięciem scenograficznym. – „Dziady" są utworem bardzo różnorodnym. Pierwsza cześć dzieje się na przykład w saloniku, a później w lesie, druga część dzieje się na cmentarzu, a trzecia w różnych miejscach. To są olbrzymie zmiany lokalizacji, które trzeba przeprowadzić, by sceny zostały zagrane tak, jak je napisano – mówił reżyser.

GRAMY NA DUŻEJ:Adam MickiewiczDZIADY bez skrótówreż. Michał Zadara20 lutego 2016, godz. 12:00 - CAŁOŚĆ -...
Posted by Teatr Polski we Wrocławiu on 19 luty 2016

„Dziady" bez cenzury - spełnienie postulatów studentów z 1968 r.

Na plakacie przedstawienia widnieje fotografia z 1968 r., która dokumentuje protest studentów przeciwko zdjęciu z afisza „Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. – Idea ówczesnych protestów była taka, by nie cenzurować „Dziadów". My po raz pierwszy jesteśmy w stanie spełnić te postulaty – dodał Zadara. Premiera całości „Dziadów" odbędzie się w sobotę. Później utwór będzie grany w częściach, a całość przedstawienie ponownie będzie można zobaczyć w kwietniu.
PAP

(-)
TVP (PAP)
22 lutego 2016
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia