Casanova oddalony

"Kali babki" - Bałtycki Teatr Dramatyczny

Z maja na październik przeniesiony został termin premiery Bałtyckiego Teatru Dramatycznego "Kali babki", inspirowanej życiem słynnego PRL-owskiego uwodziciela.

Choć teatromani pytali już w kasach BTD o bilety na "Kali babki", ciekawość swą zaspokoją dopiero w przyszłym sezonie artystycznym - premiera została przełożona na odległy termin. Spektakl przygotowuje Scena Inicjatyw Aktorskich i, niestety, kolizja terminów prób z innym przedstawieniem zmusiła do takiej zmiany.

Historią, którą porusza spektakl, żyła niegdyś cała Polska. Spektakl "Kali babki" inspirowany jest historią Jerzego Kalibabki, którego losy stały się też motywem serialu "Tulipan". 8 marca - w Dzień Kobiet - 1984 roku Kalibabka został skazany na karę łączną 15 lat pozbawienia wolności oraz ponad milion złotych grzywny za gwałty, oszustwa, wyłudzenia, pobicia i uwodzenie nieletnich. Po 9 latach kary został zwolniony dzięki ogłoszeniu amnestii i zamieszkał w małym miasteczku na Pomorzu Zachodnim.

Na scenie wystąpią cztery aktorki - obok Żanetty Gruszczyńskiej-Ogonowskiej - Beata Niedziela, Małgorzata Wiercioch i Dominika Mrozowska. Panie będą wcielać się również w role męskie. Jaki będzie tego efekt, jak pokażą historię Casanovy PRL-u, playboya socjalizmu - o tym przekonamy się w październiku.

(asia)
Głos Koszaliński
30 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Cztery Dramaty
Wydawnictwo Ossolineum
Cyprian Norwid

Trailer tygodnia