Casting do Akademii

Filharmonia szuka młodych aktorów do "Akademii Pana Kleksa"

Filharmonia Gorzowska przygotowuje kolejny musical z udziałem dzieci i młodzieży. Tym razem będzie to spektakl pt. "Akademia Pana Kleksa" na podstawie książki Jana Brzechwy. Pierwszy casting w najbliższy weekend w siedzibie filharmonii.

- Zapraszamy wszystkie dzieci, które czują w sobie artystyczną pasję - taneczną, bądź wokalną - i marzą o występach na scenie. 7-osobowe jury, w skład którego wejdą m.in. twórcy musicalu, wyłoni grupę około 70 młodych artystów - powiedziała rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.

Lista osób zakwalifikowanych zostanie ogłoszona na stronie Filharmonii Gorzowskiej w następną środę, a pierwsze próby z instruktorami rozpoczną się na przełomie września i października. Pokaz przedpremierowy musicalu zaplanowano na pierwszego grudnia tego roku.

"Akademia pana Kleksa" w reżyserii Przemysława Jaszczaka będzie czwartym musicalem zrealizowanym z udziałem młodych artystów-amatorów, a drugą produkcją tego reżysera. Był również autorem wystawianego przed rokiem musicalu "Pinokio".

Autorem utworów, które znajdą się w najnowszym musicalu jest Kamil Kosecki, kompozytor nagrodzony w 2009 r. w ogólnopolskim konkursie na operę dla dzieci.

Wcześniej na scenie gorzowskiej filharmonii wystawiono właśnie "Pinokia", "Królewnę Śnieżkę" i "Alicję w krainie Czarów". Łącznie w tych musicalach wzięło udział ponad 200 młodych ludzi, wyłonionych podczas castingów, a same przedstawienia zdobyły uznanie publiczności, zarówno tej najmłodszej, jak i dorosłej. Obejrzało je ponad 20 tys. widzów.

- Musicale realizowane przez Filharmonię Gorzowską są działaniami edukacyjno-artystycznymi, którym przyświeca idea budzenia i rozwijania talentów scenicznych, a także edukacji muzycznej. Każdego roku na castingach pojawia się coraz więcej zdolnych dzieci i młodzieży nie tylko z Gorzowa i okolic, ale także z dalszych miejscowości, np. Zielonej Góry - powiedziała Śliwińska.

"Akademia pana Kleksa" to trzecia muzyczna produkcja dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koszt realizacji tego musicalu szacowany jest na ok. 180 tys. zł, 50 tys. zł dołożył resort kultury.

(-)
Kurier PAP
7 września 2017

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia